ArtykułyEncyklopedia

Cryptocoryne ciliata

Encyklopedia akwarystyczna

Zwartka orzęsiona (Cryptocoryne ciliata)

Pochodzenie: zamieszkuje wody i mokradła południowej i południowo-wschodniej Azji: Indii, Bangladeszu, Birmy, Tajlandii, Wietnamu, Malezji, Indonezji i Nowej Gwinei. Spotykana również nad brzegami rzek oraz w lasach i zaroślach namorzynowych.

Opis: okazała roślina o rozetowym układzie liści, które wraz z ogonkiem mogą osiągać długość 40-60 cm. Są jednolitej, zielonej barwy nieco jaśniejsze na spodniej stronie. Nasada liści jest jajowato zaokrąglona, zaś brzegi lekko pofalowane. Blaszka liściowa zwęża się równomiernie ku zaostrzonemu wierzchołkowi. W akwariach spotykane są dwie odmiany: diploidalna C. C. var.ciliata zwana zwartką orzęsioną wąskolistną oraz triploidalna C. c. var. latifolia zwana zwartką orzęsioną szerokolistną. Jak same nazwy wskazują, różnią się one od siebie szerokością liści. Liście osadzone są na grubych, dość krótkich ogonkach wyrastających z podziemnego pędu w postaci krótkiego, grubego kłącza opatrzonego silnymi i gęstymi korzeniami. Kwiaty mają postać typowej dla zwartek pochwy z języczkiem. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku są frędzelkowate wyrostki wyrastające na ich krawędzi.

Warunki uprawy: wymaga grubej warstwy żyznego podłoża, chętnie z dodatkiem gliny i nawozów mineralnych. Jeżeli nie chcemy, aby wyrastała ponad wodę, należy sadzić ją w grupach w miejscu zacienionym tak, aby poszczególne okazy znajdowały się w odległości ok. 10 cm od siebie. Warunki wodne nie mają większego znaczenia. Doskonale rozwija się w wodzie słonawej.

Rozmnażanie: odmiana diploidalna rozmnaża się wegetatywnie przez rozłogi. W przypadku odmiany triploidalnej (szerokolistnej) rośliny potomne pojawiają się w kątach liści rośliny macierzystej. Gdy wykształcą po 3-4 liście można je oddzielić i posadzić w podłożu. Możliwe również (zwłaszcza w paludarium) rozmnażanie za pomocą nasion. Zapylony kwiat przekształca się w owoc wielkości wiśni, który odrywa się od pędu i swobodnie pływa po powierzchni wody. Gdy dojrzeje, pęka i wypływają z niego nasiona. Kiełkują one, pływając przez jakiś czas na powierzchni wody po czym toną  i zapuszczają korzenie w podłoże.

Wykorzystanie: doskonała roślina środkowego planu zwłaszcza w dużych, otwartych akwariach i paludariach, również słonawowodnych (np. ze strzelczykami). W korzystnych warunkach szybko wyrasta ponad powierzchnię wody (js).

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button