Onowodek Boivina (Aponogeton boivinianus). Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 12/2011 (113).
Pochodzenie: północna część Madagaskaru. Porasta rzeki i strumienie o różnej szybkości nurtu i zróżnicowanym stopniu nasłonecznienia.
Opis: roślina wyrasta z płożącego się, bulwiastego, nieco spłaszczonego kłącza osiągającego do 3 cm długości. Tworzy okazały pęk rozetkowo ułożonych liści osadzonych na krótkich ogonkach. Blaszka liściowa jest ciemnozielona, ma kształt lancetowaty i charakterystyczną, pęcherzykowato pofałdowaną powierzchnię. W korzystnych warunkach szerokość liści dochodzi do 8, a długość do 30 cm. Od września do lutego roślina może zakwitać wytwarzając okazały pęd kwiatostanowy dochodzący do 55 cm wysokości. Kwiaty są zebrane w dwu- lub trzykłosowe kwiatostany osiągające do 20 cm długości. Mają barwę białawą lub różowawą. Powstają z nich owoce o wymiarach 8×4 mm zawierające po 3-6 nasion.
Warunki uprawy: roślina dość trudna w uprawie. Wymaga grubej warstwy żyznego podłoża (najlepiej żwiru bazaltowego wzbogaconego kulkami gliny i nawozami w postaci stałej lub komercyjnego granulatu na bazie gleby wulkanicznej), dość ciepłej (24-26ºC), miękkiej (najwyżej do 12ºdGH) i lekko kwaśnej (pH 6,0-6,5) wody. Należy dokonywać jej częstych, regularnych i dość obfitych podmian (najlepiej do 30% nawet dwa razy tygodniowo), ponieważ onowodek ten źle znosi obecność produktów przemiany materii ryb. Zaleca się również lekki ruch wody imitujący nurt strumienia. Oświetlenie powinno być dość silne (ok. 0,5 W/l). Roślina może wprawdzie rosnąć przez cały rok w warunkach akwariowych, ale dla poprawy jej kondycji zaleca się zimowanie. W tym celu oczyszczone z resztek liści i korzeni kłącze należy przechowywać w wilgotnym torfie w temperaturze ok. 18ºC przez okres 2-3 miesięcy.
Rozmnażanie: wegetatywnie przez podział rozrośniętego kłącza lub generatywnie z nasion wysiewanych do płytkich, silnie oświetlonych pojemników z żyznym podłożem.
Wykorzystanie: niezwykle dekoracyjna roślina idealna do sadzenia pojedynczo w środkowej części średnich i większych zbiorników. Najlepiej prezentuje się na tle kęp innych roślin o kontrastowej barwie i kształtach liści. (js)
Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer