ArtykułyEncyklopedia

Pirania kariba* Pygocentrus cariba (Humboldt, 1821)

Encyklopedia akwarystyczna

Pirania kariba* Pygocentrus cariba (Humboldt, 1821). Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 12/2011 (113).

Pochodzenie: gatunek spotykany w dorzeczu Orinoko w Ameryce Południowej (rzeki: Inírida, Guaviare, Meta, Vichada, Tomo, Casanare, Apure i Guarico) na terenie Kolumbii i Wenezueli. Najczęściej widywany w kwaśnych, bogatych w garbniki, a ubogich w sole mineralne „czarnych wodach”.

Charakterystyka: w naturze dorasta do niespełna 28 cm długości (wg niepotwierdzonych źródeł osiąga większe rozmiary), przy ciężarze ponad pół kilograma. Ma ciało krępe i silnie bocznie spłaszczone. Cechą charakterystyczną jest bardzo mocne uzębienie – zęby Pirania cariba są ostre, spiczaste i stożkowate, doskonale służąc zarówno do odgryzania kęsów, jak i miażdżenia.

Pokarm: w naturze jest oportunistą pokarmowym: oprócz ryb, zjada też bezkręgowce, nasiona (orzechy), owoce i zielone pędy roślin. W akwarium należy stosować dietę mieszaną z przewagą protein pochodzenia zwierzęcego: filetów rybnych, krewetek, dżdżownic itp.

Akwarium: przestronny zbiornik z piaszczystym podłożem, udekorowany korzeniami i gałęziami, częściowo obsadzony odporną roślinnością (delikatne rośliny piranie mogą zjadać lub – podchodząc do tarła – niszczyć), ale z pozostawionym również wolnym miejscem do pływania. Konieczna „nadfiltracja” – najlepiej w postaci sumpa i/lub filtrów kubełkowych. Wodę należy dodatkowo cotygodniowo podmieniać (do ok 40 % objętości zbiornika). Grzałka odporna na stłuczenie. PH w granicach 4–7;  temperatura najlepiej w przedziale 22–28°C. Zaleca się trzymać gatunek w grupie co najmniej kilku osobników: w specjalnie dużych zbiornikach może przebywać wspólnie z piranią czerwoną (Pygocentrus nattereri), z którą bywa nagminnie mylona.

Uwagi: Ryba polecana przynajmniej średnio zaawansowanym akwarystom. Zasadniczo lękliwa, a nawet bojaźliwa, gdy jest głodna lub znajduje się w okresie okołotarłowym – potrafi nagle zaatakować i boleśnie ugryźć.

     Zamawiam prenumeratę           Zamawiam ten numer     
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button