Paracanthurus hepatus. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 7/2011 (108).
Pochodzenie: Ocean Indyjski i Ocean Spokojny od wschodnich wybrzeży Afryki i Maskarenów na zachodzie po Kiribati na wschodzie i od południowych wybrzeży Japonii na północy po Wielką Rafę Koralową, Samoa i Nową Kaledonię na południu. Typowy gatunek rafowy związany z ciepłymi wodami i rafami koralowymi. Młode osobniki występują często w dużych grupach, chroniąc się w razie potrzeby wśród koralowców twardych. Najczęściej spotykany na głębokości od 2 do 40 m.
Wielkość: do 31 cm długości.
Zbiornik: duże (min. 500 l), dojrzałe akwarium rafowe o stabilnych parametrach wody i dużej ilości obszernych kryjówek wśród skał.
Charakterystyka: ryba bardzo łagodna, niegroźna dla bezkręgowców. Należy pielęgnować jeden okaz. Sporadycznie może atakować inne pokolce o podobnym kształcie, zwłaszcza nowo wpuszczone do akwarium okazy (i vice versa – po wpuszczeniu do nowego zbiornika często sama pada ofiarą ataków spokrewnionych ryb o podobnym kształcie, w takim przypadku konieczne bywa zastosowanie specjalnej klatki lub czasowe przegrodzenie akwarium i kilkudniowy okres separacji, podczas którego ryby przyzwyczajają się do swojego widoku).
Opis: ciało silnie bocznie spłaszczone, owalne, niemal okolone szerokimi płetwami grzbietową i odbytową z niedużą, trójkątną płetwą ogonową. Tułów niebieski o pięknym, głębokim, lazurowym odcieniu. W górnej części tułowia smoliście czarna plama kształtem przypominająca ułożoną poziomo cyfrę „6”. Środek płetwy ogonowej kontrastowo cytrynowożółty, zaś jej skrajne promienie czarne.
Pokarm: mrożony plankton, kryl, małe krewetki, większe osobniki nie pogardzą również drobnymi mrożonymi rybkami, które podajemy np. skrzydlicom. Ważnym elementem diety są pokarmy roślinne, w tym płatki z dużą zawartością spiruliny oraz glony.
Rozmnażanie: nie rozmnaża się w akwarium.
Uwagi: ryba ta stanowi w akwarium rafowym doskonały „indykator” ospy rybiej powodowanej przez pierwotniaka Cryptocaryon irritans. Pierwotniak ten występuje praktycznie w każdym akwarium morskim, jednak w dobrych warunkach nie jest w stanie skutecznie zainfekować ryb. Dopiero w przypadku wystąpienia jakichś niekorzystnych czynników i pogorszenia się kondycji mieszkańców akwarium może dokonać inwazji. Opisywany gatunek jest szczególnie wrażliwy na ospę, zaś jej objawy są doskonale widoczne na jego błękitnych bokach. Tak więc obserwując tę rybę można szybko zauważyć zbliżające się niebezpieczeństwo i natychmiast podjąć stosowne środki zaradcze. (js)
Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer