ArtykułyEncyklopedia

Parambassis ranga

Encyklopedia akwarystyczna

Parambassis ranga

Przeźroczka indyjska

Pochodzenie: stojące słodkie wody Azji Południowej (Indie, Birma, Tajlandia).

Opis: ryba dorasta do 8 cm długości. Przezroczyste lekko opalizujące na zielono, spłaszczone bocznie ciało odsłania układ kostny i narządy wewnętrzne ryby. Wcięcie w części głowowo-grzbietowej. Dwie przezroczyste płetwy grzbietowe i długa płetwa analna. U samca występuje więcej opalizującego żółtego i niebieskiego koloru na płetwach grzbietowych. Ubarwienie ryb może się różnić w zależności od rejonów występowania. Niestety przeźroczki dla zysków bywają barwione sztucznie przez wstrzykiwanie w ich ciało substancji barwiących. Takie osobniki, przez doznany uraz, tracą na odporności, częściej ulegają infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Barwnik zwykle zanika w ciągu kilku miesięcy. Ryby w akwarium żyją 2-3 lata.

Charakterystyka: bardzo popularne rybki akwariowe. Zasiedlają środkowe i dolne partie zbiornika. Są płochliwe, ale mogą być trzymane z innymi rybkami o łagodnym usposobieniu. Niewielka agresja pojawia się u samców w czasie tarła.

Rozmnażanie: przed przystąpieniem do tarła rybom zaleca się podwyższyć temperaturę do 27-30ºC, dolać świeżej wody i wystawić na działanie promieni słonecznych. Samice przyklejają ikrę do liści roślin po kilka, w sumie podczas jednego tarła – 10-150 jaj. Młode wykluwają się po dwóch dniach i wiszą w pozycji pionowej przyklejone do liści. W czasie kolejnych kilku dni zaczynają pływać początkowo również w pozycji pionowej – głową w dół. Narybek trudno odchować, bo przyjmuje jedynie bardzo drobny pokarm, taki jak naupliusy solowca.

Pokarm: pokarmy żywe, takie jak skorupiaki, larwy owadów, solowiec, bezkręgowce. Ryby bardzo trudno przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych.

Akwarium: minimalny zbiornik – 40 l. Temperatura wody w granicach 20-30ºC o pH w przedziale 7-8,5 i twardości 7-12ºdH. Podłoże – preferowany ciemny piasek o drobnej granulacji. Ryba potrzebuje obfitej roślinności, tolerującej niewielki dodatek soli, i kryjówek z korzeni lub kamieni. Nie toleruje dodatków humusowych w wodzie. Zalecany dodatek soli w ilości 10-15g na 10 l.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2016 (158).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button