Jaszczurka murowa, murówka zwyczajna
Występowanie: gatunek szeroko rozpowszechniony w Europie, zawleczony do Ameryki Północnej. Preferuje tereny ciepłe i suche, bogate w roślinność trawiastą, bardzo lubi nasłonecznione skały, a także przebywanie w pobliżu siedzib ludzkich.
Charakterystyka: samce większe i masywniejsze od samic długości około 22 cm. Ubarwienie zmienne, podstawową kolorystyczną są szarości i różne odcienie brązu. Szczególnie intensywne kontrasty pojawiają się w okresie godowym. Jaszczurka towarzyska, łagodnie usposobiona, łatwo przyzwyczajająca się do swego opiekuna.
Pokarm: owady, pajęczaki (świerszcze i karaczany podawane w terrarium należy suplementować witaminami i minerałami dla jaszczurek).
Terrarium: typy stepowego. Dla pary murówek lub 1 samca i 2–3 samic wiwarium horyzontalne 80x45x45 cm. Tył i boczne ściany należy wykleić korą dziewiczą, korkiem, xaximem, styropianem itp. Temperatura w dzień granicach 24–30°C – w nocy spadek o kilka stopni. Wilgotność w zakresie 50-60% w dzień (w nocy nieco wyższa). 10-godzinny cykl oświetleniowy. Wymaga oświetlenia UVB (8%).
Uwagi: występowanie trzech izolowanych populacji murówki odkryto w Polsce na Dolnym Śląsku. W razie zagrożenia jaszczurka może odrzucić ogon.