ArtykułyPorady

Problemy w akwarium morskim: anthiasy czy pseudoanthiasy?

Porady akwarystyczne

Droga Redakcjo!
Chciałem w swoim 400-litrowym akwarium hodować kilka sztuk anthiasów. Próbowałem już kilkakrotnie, bez efektu. Za każdym razem ryby padały. Mam do Państwa pytanie, czy jesteście w stanie mi podpowiedzieć, co mam zrobić, aby anthiasy żyły w moim akwarium, a może udzielicie podpowiedzi, gdzie mogę znaleźć jakieś publikacje na temat hodowli tych ryb. Chcę nadmienić, że w moim akwarium żyją pokolce, garbniki, wargacze, ustniki. Wszystkie ładnie rosną i mają się dobrze. Bardzo proszę o odpowiedź.
Z poważaniem
Janusz Brzeziński

Panie Januszu,

najczęściej spotykane w handlu ryby z rodziny strzępielowatych to nie „anthiasy” lecz „pseudanthiasy”: Pseudanthias squamipinnis, Pseudanthias  dispar, Pseudanthias  evansi, Pseudanthias  tuka oraz Pseudanthias  parvirostris. Są to zwierzęta żyjące w stadach, przy czym posiadają ciekawą zdolność do zmiany płci. Młode osobniki to samice, największa i najsilniejsza z nich zmienia się w samca – taka przemiana może trwać kilka, a nawet kilkanaście tygodni. W tym czasie barwy ryb ulegają zmianie tak, że w stadzie od razu można zauważyć, „kto tu rządzi”. W przypadku zniknięcia samca, kolejna pod względem rozmiaru samica zajmuje jego miejsce. Zmiana w drugą stronę nie jest możliwa, zatem należy unikać wpuszczania dwóch samców do jednego zbiornika.

W naturze ryby te bardzo często występują na nieco większych głębokościach, w pobliżu siedlisk koralowców niefotosyntezujących. Miejsca te są niezwykle bogate w różnorodnych plankton, który utrzymuje przy życiu zarówno korale, jak i ryby. W akwarium powinniśmy starać się odtworzyć te warunki, zatem konieczne jest jak najczęstsze podawanie pokarmu w niewielkich ilościach. Za minimum uważa się karmienie 5-6 razy na dobę. Znakomicie sprawdzają się wszelkie drobne mrożone pokarmy: rozmaite ikry i jaja skorupiaków, planktony, a także pokarmy suche dedykowane rybom problematycznym w wykarmieniu.

Pozdrawiam
Paweł Korzec
Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button