ArtykułyEncyklopedia

Protopterus annectens

Encyklopedia akwarystyczna

Protopterus annectens (Owen, 1839)

Pochodzenie: jeziora, rzeki i dorzecza w Afryce – m.in. Kongo, Camoé, Zambezi, Bandama, Limpopo, Rukwa. Najczęściej rybę tę spotkać można w wodach zalewowych i na mokradłach.

Charakterystyka: ciało podłużne i walcowate o długości dochodzącej do 100 cm i maksymalnym ciężarze do 4 kg. Płetwy wiotkie, nitkowate. Ubarwienie zmienne – zależne od wieku i miejsca przebywania ryby. Występując w okresowo wysychających akwenach, potrafi zapadać w stan estywacji (może pozostawać w nim nawet przez kilka lat). Zakopuje się wtedy w pionowej norze, z nozdrzami skierowanymi do góry i otorbia zeschniętym śluzem. Dobrze czuje się w wodzie o temperaturze 25–30°C i pH 7. Generalnie gatunek mało ruchliwy i wyjątkowo odporny na niedobór pokarmu.

Pokarm: w naturze głównie mięczaki, pierścienice, małe żaby i ryby, a także nasiona i pokarm pochodzenia roślinnego. W akwarium zjada również owady i ich larwy.

Akwarium: nie bardzo nadaje się na współmieszkańca akwarium towarzyskiego – najlepiej chować go pojedynczo w zbiorniku dość gęsto obsadzonym roślinami o mocnych pędach. Jako wystroju należy użyć konarów i korzeni.

Uwagi: nie ma oficjalnie potwierdzonych doniesień o udanym rozmnożeniu tego gatunku w niewoli.

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2018 (167).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button