ArtykułyEncyklopedia

Pygoplites diacanthus

Encyklopedia akwarystyczna

Pygoplites diacanthus

Strojniś królewski 

Pochodzenie: typowa ryba raf koralowych zamieszkująca Morze Czerwone, Ocean Indyjski i Pacyfik od wschodnich wybrzeży Afryki po Japonię i Australię. Występuje na głębokości do 48 m.

Wielkość: do 25 cm długości.

Akwarium: obszerny, dojrzały zbiornik rafowy o pojemności min. 600 l. Konieczna jest w nim dobrze rozwinięta i bogata fauna bezkręgowców, a zwłaszcza gąbek.

Charakterystyka: ryba stosunkowo płochliwa, ale zdecydowanie agresywna wobec przedstawicieli własnego gatunku, a nawet innych mieszkańców zbiornika o podobnym pokroju ciała. Zjada również koralowce, zaś jej „koralożerność” wzrasta wraz z wiekiem.

Opis: ciało silnie bocznie spłaszczone z szeroką płetwą grzbietową i płetwą odbytową. Boki jasnożółte z pionowymi, lekko ukośnymi bladoniebieskimi pasami obrzeżonymi ciemnymi konturami. U młodych osobników są cztery, u starszych pojawiają się kolejne.

Pokarm: w naturze odżywia się bowiem niemal wyłącznie żywymi gąbkami praktycznie niemożliwymi do zapewnienia w dostatecznej ilości w akwarium. Niektóre (ale tylko niektóre!) osobniki udaje się wprawdzie przyzwyczaić do diety złożonej z artemii i innych drobnych skorupiaków morskich oraz siekanych mięczaków, ale są to raczej rzadkie przypadki. Zakup strojnisia można więc zaryzykować tylko w zaufanym sklepie, w którym zaoferują nam taki właśnie sprawdzony, możliwy do wykarmienia okaz. Tyle tylko, że wówczas będziemy musieli liczyć się z zapłaceniem za niego nawet kilkakrotnie więcej niż za pierwszego lepszego osobnika pochodzącego bezpośrednio z importu. Gatunek problematyczny i trudny do utrzymania w akwarium – wyłącznie dla doświadczonych miłośników ryb morskich.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w akwarium.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2015 (146).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button