Trachelyopterus leopardinus
Pochodzenie: Ameryka Południowa – zamieszkuje brazylijską rzekę São Francisco.
Wielkość: do 18 cm długości.
Akwarium: min. 300 l pojemności, szczelnie przykryte, niezbyt jasno oświetlone, z wydajną filtracją. Podłoże z piasku lub żwirku o okrągłych granulkach. Dekoracje z dużych korzeni i kawałków drewna. Można posadzić duże, mocne rośliny. W akwarium należy pozostawić sporo miejsca do swobodnego pływania. Woda powinna mieć temperaturę 22–28°C, twardość ogólną 5–15°dGH i odczyn pH 6,0–7,0.
Charakterystyka: ryby łagodne i stosunkowo towarzyskie. Najlepiej pielęgnować je w parach razem z innymi rybami. Należy jedynie unikać łączenia ich z o wiele mniejszymi mieszkańcami, którzy mogliby zostać potraktowani jako pokarm.
Opis: ciało masywne, walcowate, lekko łukowato wygięte ku dołowi. Głowa półkulista z bardzo dużymi oczami i trzema parami wąsów. Płetwa grzbietowa wysoka, spiczasta, osadzona tuż za głową. Boki kremowożółte z liniami ciemniejszych brązowych plamek. Samice są wyraźnie grubsze od samców.
Pokarm: w przeciwieństwie do większości sumów pobiera pokarm z powierzchni wody. Zjada mrożone larwy owadów, grubszy plankton, a – po przyzwyczajeniu – również suche płatki i granulki dla ryb mięsożernych.
Rozmnażanie: sporadycznie rozmnaża się w akwarium. U ryb tych występuje zapłodnienie wewnętrzne, podczas którego samiec przekazuje do dróg rodnych samicy pakiety nasienia. Cztery tygodnie później samica składa jaja, z których wykluwają się młode. Dorosłe ryby nie opiekują się jajami ani narybkiem, ale nie wykazują również tendencji do ich zjadania.
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2015 (146).