ArtykułyEncyklopedia

Rhinella marina

Encyklopedia terrarystyczna

Rhinella marinaropucha aga, kururu, ropucha olbrzymia

Pochodzenie: Rhinella marina pierwotnie zamieszkiwała zróżnicowane tereny lądowe Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Z powodzeniem Introdukowana w innych miejscach (np. Australii).

Charakterystyka: ciało duże, mocne i krępe. Ubarwienie szarobure z brązowymi i szarobiałymi akcentami i wyraźnymi brodawkami. Dorosłe osobniki osiągają zwykle do 20 cm długości (przy czym samice są znacznie większe od samców). Najdłuższy zmierzony osobnik miał 38 cm, przy ciężarze 2,65 kg. Zwierzę aktywne głównie nocą.

Pokarm: w zależności od wielkości osobnika – bezkręgowce (mrówki, chrząszcze, prostoskrzydłe, pająki, a nawet skorpiony i skolopendry) oraz kręgowce (płazy, gady, pisklęta i małe ptaki, gryzonie). Od czasu do czasu nie gardzi pokarmem pochodzenia roślinnego, a wszystko, co zmieści do pyska, połyka w całości. W terrarium można podawać świerszcze, karaczany, szarańczę, pierścienice, ślimaki i – raz na jakiś czas – gryzonie.

Terrarium: horyzontalne; wystrój stepowo-leśny z kryjówkami z tub korkowych, łupin i dziupli w pniach itp. Gruba warstwa podłoża (torf zmieszany z liśćmi i piaskiem), płytki basen z wodą, temperatura w przedziale 20–26°C (należy przestrzegać dobowej amplitudy). Wilgotność na poziomie 50–70%.

Uwagi: w gruczołach wytwarza trującą dla wielu zwierząt i niebezpieczną dla człowieka toksynę – bufotalinę. Godowy głos samców jest słyszalny z dużych odległości. Samica składa do 50 tysięcy jaj w 3–4-metrowych sznurach. Na wolności przeżywa 10–15 lat, w niewoli – dobrze pielęgnowana – znacznie dłużej (nawet 40 lat).

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 3/2018 (169).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button