Encyklopedia

Typha L.

Encyklopedia – oczko wodne

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Typha L., pałka

[oczko wodne rośliny]

Pochodzenie: rodzaj wieloletnich roślin z rodziny pałkowatych (Typhaceae), rosnących w klimacie umiarkowanym i tropikalnym, spotykanych powszechnie nad brzegami wód stojących i wolno płynących.

Charakterystyka: kłącze grube i pełzakowate; łodygi wzniesione; kwiaty drobne i jednopłciowe – zebrane w charakterystyczne kwiatostany (kolby), stanowiące jedną z cechą rozpoznawczych całego rodzaju.

Przeznaczenie i lokalizacja w oczku wodnym: bylina doskonała do tworzenia niemal natychmiast naturalnego biotopu (tzw. szybki kolonizator), przydająca wszelkim stawkom i oczkom charakteru dzikości. Jako roślina ziemno-wodna (szuwarowa) może stanowić naturalny bufor między lądem a wodą, stając się azylem dla niewielkich zwierząt. W roli podłoża stosuje się mieszankę piasku, gliny i torfu.

Uwagi: Z powodu szybkiego wzrostu i ekspansywności zaleca się kontrolowaną uprawę pałek w pojemnikach (dużych donicach lub wiadrach), wsadzanych do wody na obrzeżach oczka wodnego.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 3/2018 (169).
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wakacyjne wydanie Magazynu Akwarium nr 4/2018 już w sprzedaży w naszym internetowym SKLEPIE w wersji PDF za jedyne 13,90 zł, w drukowanej - za 25,20 zł. Wysyłka GRATIS! Zamknij

Close