ArtykułyEncyklopedia

Thayeria boehlkei

Encyklopedia akwarystyczna

Thayeria boehlkei

Hokejówka amazońska

Pochodzenie: Ameryka Południowa – dorzecze górnej Amazonki oraz rzeka Araguaia.

Wielkość: dorasta do 6 cm długości, choć zdarzają się także osobniki nieco większe.

Akwarium: długość minimum 60 cm i 50 l pojemności. Ze względu na szerokie spektrum typów zamieszkiwanych wód, parametry wody mieszczą się w równie szerokich granicach: pH 5,5–8, twardość do 20°dH, temperatura 22–28°C. Zaleca się, by akwarium było zakryte ze względu na skłonność ryb do wyskakiwania.

Charakterystyka: dorasta do 6 cm długości, ryba stadna tworząca ławice, dlatego też należy ją trzymać w grupie liczącej minimum 6 sztuk. Nadaje się do akwarium towarzyskiego, nie jest agresywna. Charakterystyczny sposób pływania z głową zdecydowanie powyżej płetwy ogonowej uwarunkowany jest pobieraniem pokarmu z powierzchni wody.

Opis: przez oliwkowo–srebrne ciało ryby przebiega czarny pasek rozpoczynający się przy górnej części pokrywy skrzelowej, a kończący się wygięciem sięgającym dolnej części płetwy ogonowej. Ponieważ  kształtem przypomina on kij do hokeja, to właśnie od niego pochodzi dość oryginalna polska nazwa. Samce można rozpoznać po bardziej smukłym od samic kształcie i nieco mniejszej długości.

Rozmnażanie: zbiornik tarliskowy należy gęsto obsadzić drobnolistnymi roślinami lub umieścić w nim znaczną ilość mchu. Temperatura ustalona powinna zostać na poziomie nieco zbliżonym do górnej granicy tolerancji gatunku. Do rozmnażania przeznaczyć można kilka par jednocześnie, przy czym (o ile to możliwe) zaleca się ich początkową separację. Karmiąc ryby obficie wartościowym, żywym pokarmem oczekujemy wyraźnego zaokrąglenia brzucha samic. Wówczas samicę wraz z samcem przenosimy do zbiornika tarliskowego, gdzie dochodzi do złożenia i zapłodnienia od około 1000 do nawet 3000 jaj. Jak najszybciej po tym rodziców odławiamy, jednocześnie podmieniając część wody i ograniczając intensywność oświetlenia zbiornika. Okres inkubacji trwa od 12 do 24 godzin. Narybek zaczyna swobodnie pływać po 4 dniach, wtedy rozpoczynamy karmienie pierwotniakami oraz stopniowo przyzwyczajamy ryby do światła. Wraz z wiekiem stopniowo podajemy coraz większy pokarm.

Pokarm: płatki, granulaty, mrożonki, pokarm żywy dostosowany do niewielkiego rozmiaru ryby ze szczególnym uwzględnieniem gatunków pływających przy powierzchni wody.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2014 (139).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button