ArtykułyEncyklopedia

Cherax quadricarinatus

Encyklopedia akwarystyczna

Cherax quadricarinatus

Australijski rak słodkowodny znany pod wieloma pospolitymi nazwami, które stanowią pochodne jego zewnętrznych cech: Australian red claw crayfish (australijski rak czerwonoszczypcowy), Queensland red claw (czerwone szczypce z Queensland),  tropical blue crayfish (niebieski tropikalny rak), freshwater blueclaw crayfish (słodkowodny niebieskoszczypcowy rak) .

Występowanie: pierwotnie – strumienie i rzeki północno-wschodniej Australii : Terytorium Północne i stan Queensland. Gatunek rozprzestrzeniony również sztucznie na tereny Papui-Nowej Gwinei, południowej części Queensland oraz Australii Zachodniej. Ze względu na wysoką tolerancję warunków środowiskowych, łatwość rozprzestrzeniania i rozmnażania się uznawany za gatunek inwazyjny. W celach konsumpcyjnych, z uwagi na jego smaczne mięso, hodowany i rozmnażany na całym świecie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i Chinach. W Polsce hodowany hobbystycznie.

Opis: rak osiąga spore rozmiary – nawet 22 cm długości. Ubarwienie imponujące i zróżnicowane. Pancerz ma barwę od brązowej przez ciemnozieloną do niebieskiej z żółtymi kropkami. W miejscach połączeń stawowych – znaczenia w kolorze od żółtego do pomarańczowego. Wąsy – długie, przekraczające długość ciała zwierzęcia. Dwie pary czułków. Szczypce – duże o intensywnym niebieskim ubarwieniu. U samców na ich zewnętrznej krawędzi występuje charakterystyczna jaskrawoczerwona lub pomarańczowa bańka długości od 6 do 10 cm. Miejsce to jest pozbawione chitynowego pancerza – to rodzaj błony.

Zwierzę może osiągnąć wagę do 600 g.

Akwarium: minimalny zbiornik dla tego raka to 80 l. Woda o temperaturze 24-29°C i pH 7,5-8. Urządzenie zbiornika nie odbiega od schematów. Podłoże wysypujemy żwirkiem i kamieniami. Rośliny – według upodobania, choć trzeba się liczyć z ich dewastacją przez raki, najlepiej pływające. Wskazane urządzenie dużej liby kryjówek z korzeni, kamieni, łupin orzechów kokosowych, donic czy rur z PCV. Sprzęt akwarystyczny – standardowy filtr, grzałka i termometr.

Raki najlepiej hodować w akwarium gatunkowym. Ryby, ślimaki, krewetki będą dla nich dobrym łupem i szybko staną się pożywieniem.

Dieta: rak jest wszystkożerny. Z upodobaniem zjada zarówno roślinne, jak i mięsne pokarmy. Można mu więc podawać warzywa (gotowany ziemniak, mrożony groszek czy marchew) i owoce oraz mięsne pokarmy stosowane w diecie ryb. Na rynku jest też wiele odpowiednich dla tego zwierzęcia karm granulowanych. Raki chętnie zjadają również śnięte ryby czy inną martwą materię organiczną. Uwaga na przekarmianie! Łatwo można doprowadzić do silnego zanieczyszczenia zbiornika odchodami zwierząt. W przypadku niedoboru pożywienia może natomiast dochodzić do kanibalizmu.

Rozmnażanie: Dymorfizm płciowy zwierzęcia jest dobrze zaznaczony przez posiadanie wspomnianej wyżej cechy – jaskrawo ubarwionej „miękkiej” plamki na zewnętrznych krawędziach szczypców. Samca od samicy odróżnia również posiadanie 5 par odnóży krocznych (samica posiada 3 pary). Samice są też mniejsze od samców. Te różnice są widoczne u osobników dojrzałych płciowo po rocznym okresie wzrostu. Zwierzę rozmnaża się łatwo w temperaturze wody 26°C. Samica może nosić pod brzuchem od 500 do 1500 jaj do czasu wylęgu. Trwa to zwykle 6-8 tygodni. Jaja zmieniają w tym czasie barwy z koloru zielonego na brązowy i, ostatecznie, na pomarańczowy. Młode wyglądają ja miniatury dorosłych. Do rozmnożenia dochodzi do trzech razy w roku. Raki w dobrych warunkach mogą przeżyć nawet 12 lat.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2014 (140).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button