Paweł Walenciak: Uroplatus ebenaui w terrarium
Bardziej niż jakiekolwiek inne gady, gekony liścioogonowe są kojarzone z Madagaskarem. Symbolizują one różnorodność i endemizm wyspy, a także jej reputację jako miejsca z niezwykłą i fascynującą fauną.
Gekony liścioogonowe fascynują ludzi od setek lat. Pomimo ich skrytego trybu życia, który nie czyni ich najbardziej rzucającymi się w oczy mieszkańcami Madagaskaru, te jaszczurki zostały wspomniane dość wcześnie w opisach flory i fauny wyspy przez francuskich kolonialistów. Niewiele innych kręgowców doprowadziło sztukę kamuflażu do takiej perfekcji, jak te gekony.
W numerze lipcowo-sierpniowym z 2021 roku Magazynu Akwarium opisywałem pierwszy gatunek tych gekonów: Uroplatus phantasticus, natomiast od tamtej pory w mojej hodowli pojawił się kolejny Uroplatus, a mianowicie Uroplatus ebenaui, którego hodowlę chciałbym Państwu przybliżyć w niniejszym artykule.
Wygląd gatunku
Uroplatus ebenaui to jeden z najmniejszych przedstawicieli swojego rodzaju, osiągający maksymalnie 86 mm długości całkowitej. Jego ciało przypomina liść, jest bocznie spłaszczone, a na kręgosłupie, łokciach i głowie występują charakterystyczne, kolczaste guzki. Ubarwienie tych gekonów może się znacznie różnić – od koloru beżowego, przez odcienie czerwieni, po brąz czekoladowy i jasnoszary. Niektóre osobniki wyróżniają się kremowym paskiem biegnącym wzdłuż kręgosłupa. Ich krótki ogon osiąga zaledwie 12-23 mm długości.
Samce są łatwe do rozpoznania dzięki zgrubieniom u nasady ogona, gdzie znajdują się narządy kopulacyjne. Wyróżniają się także asymetrycznym ogonem z niewielkimi ząbkowaniami, których brakuje u samic. Ponadto u samców często występuje większa liczba kolczastych guzków na grzbietowej części ciała.
Pod palcami gekonów Uroplatus ebenaui znajdują się lamelle – mikroskopijne struktury składające się z setek tysięcy włosków. Dzięki nim gekony potrafią przyczepiać się do gładkich powierzchni, co dało ich przodkom ewolucyjną przewagę, umożliwiając im zasiedlenie nowych środowisk.
Możesz Cię również zainteresować
Felsuma Standinga (Phelsuma standingi)
2,70 złGekon liścioogonowy Uroplatus phantasticus w domowym terrarium
2,49 złMagazyn Akwarium nr 5/2024 (207)
15,90 zł – 22,90 zł