ArtykułyEncyklopedia

Thalassoma lunare (Linnaeus, 1758)

Encyklopedia akwarystyczna

Talasoma lunarka

Pochodzenie: zamieszkuje Ocean Indyjski i zachodnią część Oceanu Spokojnego. Mieszkaniec raf koralowych, spotykany na głębokości 1–20 m – m.in. u wybrzeży Japonii, Kenii, Tanzanii, przy Mauritiusie, Madagaskarze, Seszelach i w Morzu Czerwonym.

Opis: bajecznie ubarwiony przedstawiciel rodziny wargaczowatych (Labridae): jego ciało pokrywa mieszanina malachitu, indygo, fioletu i błękitu, które są kontrastowane czarną plamą na ogonie, zamieniającą się u dorosłych osobników w jasnożółty półksiężyc. Talasoma lunarka w niewoli dorasta do 23–25 cm długości, natomiast w morzach i ocenach obserwowano osobniki 45-centymetrowe.

Charakterystyka:  gatunek nietrudny w utrzymaniu, odporny na choroby, aktywny w dzień. Z drugiej strony – pełen temperamentu i wigoru; bardzo ruchliwy, szybki i zwinny, potrzebujący dużo miejsca i wolnej przestrzeni do „wypływania się”. T. lunare raz wpuszczona do przestronnego akwarium rafowego, jest potem praktycznie nie do wyłowienia. Mało bojaźliwa, z wiekiem może stać się postrachem mniejszych współmieszkańców. Pierwsza podpływa do pokarmu i potrafi nie dopuścić do konsumpcji przedstawicieli słabszych i bardziej strachliwych gatunków. Czasami „przestawia” również korale, które stanęły na szlaku jej codziennych wędrówek. Może być trzymana pojedynczo lub w małych grupach haremowych z dominującym samcem. T. lunare w  niewoli żyje ok. 10 lat.

Pokarm: gatunek mięsożerny, niewybredny pokarmowo i żarłoczny. Chętnie zjada morskie skorupiaki i mięczaki. Z powodzeniem skarmia się go artemią, krewetkami, krylem, lasonogami, kiełżami (zarówno w postaci żywej, jak i mrożonej). Zjada również specjalne pokarmy sztuczne dla mięsożernych gatunków morskich (płatki, granulki).  W naturze nie gardzi także ikrą innych gatunków, a w niewoli, kiedy jest głodny, może uszczuplić rybostan akwarium ogólnego, w którym żyje. O takich rybach, jak T. lunare, mówi się „odkurzacz”.

Rozmnażanie: W akwariach nie jest rozmnażana. Osobniki dostępne w handlu pochodzą z odłowu.

Akwarium: Długi i dojrzały zbiornik rafowy – najlepiej o pojemności 1500-2000 litrów lub większy. Młode osobniki mogą być przejściowo trzymane w akwariach mniejszych. Temperaturę wody należy utrzymywać w przedziale 25–27°C i pilnować, by poziom toksycznych związków azotowych (amoniak, azotyny, azotany) utrzymywał się na zerowym poziomie.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2017 (161).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button