Zeszyty Akwarystyczne

Zeszyt Akwarystyczny nr 6 (6): Darek Firlej: Krewetki słodkowodne: grupa serrata

Zeszyty Akwarystyczne

Krewetki słodkowodne: grupa serrata

[fragment]

W trzecim zeszycie akwarystycznym omawiającym krewetki hodowlane Caridina cf. cantonensis wspomniałem o grupie serrata, do której zaliczają się te krewetki. Pojęcie grupy serrata przewija się często w rozmowach hodowców i bardziej zaawansowanych akwarystów, ale nigdy nie mogłem się dowiedzieć dokładnie, czym jest owa tajemnicza grupa krewetek i jakie są rzeczywiste kryteria decydujące o tym, czy dana krewetka należy do tej grupy, czy też nie. Słyszałem jedynie, że krewetki z grupy serrata krzyżują się i dlatego nie należy ich trzymać razem, o ile chce się zachować czystość rasy.

Niezbyt zadawalało mnie takie wyjaśnienie i chciałem dowiedzieć się czegoś więcej. Sięgnąłem więc do opracowań naukowych, starając się znaleźć jak najwięcej informacji dotyczących grupy serrata. W tym zeszycie chciałbym podzielić się z Czytelnikami zebranymi informacjami oraz przedstawić kilka swoich obserwacji, wniosków i przypuszczeń.  Poświęcam tej grupie krewetek cały zeszyt,  gdyż, jak sądzę, są one najprawdopodobniej protoplastami wielu odmian hodowlanych, które podziwiamy w akwariach.

Pogłębianie wiedzy na temat grupy serrata

doprowadziło mnie również do przemyśleń na temat naukowego i akwarystycznego spojrzenia na krewetki. Początkowo bowiem moja akwarystyczna intuicja buntowała się nieco w zetknięciu z naukowymi opisami i musiało upłynąć trochę czasu, abym zrozumiał, że jedno i drugie (naukowe i akwarystyczne) podejście do tematu nie muszą się wcale kłócić, a wręcz przeciwnie – doskonale się uzupełniają. Nierzadko przecież naukowcy zajmujący się hydrobiologią są akwarystami, a odwrotny kierunek zainteresowań też się zdarza i akwarysta z czasem stać się może naukowcem.

Moim celem nadrzędnym jest poszukiwanie korzeni poszczególnych odmian hodowlanych i dzielenie się tą wiedzą z akwarystami . Mam nadzieję, że ten zeszyt będzie kolejnym małym kroczkiem w dążeniu do tego celu i stanie się pomocnym narzędziem dla wielbicieli krewetek i hodowców pragnących tworzyć nowe odmiany i doskonalić już istniejące.

Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button