ArtykułyWydarzenia

II edycja Akademii Magazynu Akwarium 2019 za nami!

29-31 marca 2019, Animals Days Nadarzyn

W dniach 29–31 marca 2019 roku na targach Animals’ Days w Nadarzynie odbyła się druga edycja Akademii Magazynu Akwarium – imprezy łączącej wystawę akwarystyczno-terrarystyczną z potężną ofertą prelekcji, pokazów i wykładów. W tegorocznym projekcie wzięło udział osiem stowarzyszeń, for i klubów akwarystycznych oraz siedemnaście firm i sklepów, a także trzy instytucje kulturalno-naukowe. Nie zabrakło też wystawców indywidualnych. Z okazji drugiej edycji organizatorzy ufundowali dla wszystkich efektowny tort urodzinowy, wręczono okolicznościowe dyplomy, a specjalne wyróżnienia przyznano seniorowi polskiej akwarystyki Waldemarowi Jastrzębskiemu za wkład w rozwój naszego hobby oraz Akwariuszom za czynne propagowanie akwarystyki wśród młodzieży i rozwinięcie Akademii Magazynu Akwarium – Junior.

Po oficjalnym otwarciu imprezy, którego wspólnie dokonali Agnieszka Panasewicz, Paweł Czapczyk i Waldemar Jastrzębski, rozpoczął się dwudniowy maraton prelekcji, pokazów i warsztatów zwany Akademią. Czego tam nie było? Krzysztof Tomaszewski opowiedział o projekcie mającym na celu rozmnożenie w domowym akwarium arowany srebrnej. Łukasz Kułakowski i Piotr Gajewski z Black Water Aquarium zakładali na oczach publiczności akwarium biotopowe reprezentujące „czarne wody” Ameryki Południowej, rolą akwarium w edukacji młodzieży zajął się natomiast Radosław Wąs z CEEiRJ w Szczecinku. A warsztaty zakładania akwarium dla dzieci oraz konkurs dla najmłodszych to już specjalność Małgorzaty Tarczyńskiej i Dominiki Milewskiej z Podwodnych Ogrodów. Piotr Korzeniowski szczegółowo omówił endemiczne pielęgnice z Madagaskaru, a złoty środek na choroby ryb wskazał Jacek Ambrożkiewicz. Z kolei o wpływie żywienia na rozród ryb mówiła dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta (Tropical).

Jakkolwiek AmA zajmowała w hali targowej około 340 m2, to zwiedzających uderzała wielka liczba zbiorników akwariowych z różnorodnymi rybami, terrariów ze zwierzętami oraz stoisk z bogatym asortymentem akwarystyczno-terrarystycznym. Niejednokrotnie trzeba było wracać w te same miejsca i po kilka razy wchodzić w wąskie alejki, by nie pominąć poszczególnych wystawców.

Charakterystyczny namiot w kształcie igloo to znak rozpoznawczy Oceaniki – pięć zbiorników morskich z różnorodnymi rybami oraz bezkręgowcami słonowodnymi (murenami, błazenkami, koralowcami, rogatnicami, rozgwiazdami oraz homarem i skrzydlicą). Razem z Oceaniką wystawiło się centrum serwisowe  Frey.

Akwaryści z Klubu Miłośników Tanganiki w siedmiu zbiornikach zaprezentowali dużą rozmaitość ryb z jeziora Tanganika. Każde akwarium wyposażono w nazwy oraz krótkie charakterystyki poszczególnych gatunków. Uplasowane obok stoisko firmy Tan–Mal to oczywiście pokarmy O.S.I. Na stoisku można było nabyć również książkę Pielęgnice jezior Tanganika i Malawi. Nieopodal Ela Charyło, przedstawicielka forum akwariumonline.pl, ustawiła akwaterrarium ze storczykami i tilandsiami, w którego części wodnej pływały bojowniki syjamskie – jeden samiec z trzema samicami. Adam Karwowski z Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprezentował ryby i rośliny doliny Narwi. Waldemar Jastrzębski, przy współpracy z Akwariuszami, pokazał różnorodne tęczanki ze swojej hodowli. Pozostałe zbiorniki Akwariuszy, dekoracyjne, były doskonale zobrazowane i opisane.

Przedstawiciele Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców, Magdalena i Radosław Koprowscy, zaprezentowali efektowne odmiany dyskowców, zwracające uwagę wielu zwiedzających. Unikatowe piraniowate z odłowu można było podziwiać w długim akwarium zarybionym przez forum Arowana.

Tomasz Maszczyński z firmy Tabu zaprezentował w czterech zbiornikach dzikie sumy i płaskoboki o imponujących rozmiarach, a słodkowodne płaszczki  i paletki z odłowu pojawiły się za sprawą Krzysztofa Małańczaka z płaszczka.com. Z kolei Mirosław Karpiński z sulawesi.pl zademonstrował endemiczne krewetki z Sulawesi oraz miniaturowe kraby.

Przedstawiciele Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wystawili hodowlane karasie ozdobne oraz inwazyjne gatunki ryb i bezkręgowców, które obecnie występują w kanale ciepłowniczym Dolnej Odry. O gatunkach inwazyjnych w polskich wodach traktował też wykład Bartłomieja Szpakowskiego z ZUT w Szczecinie. O roślinach akwariowych w XXI wieku mówił zaś Mariusz Pożoga z Laboratorium 313, na którego stanowisku można było obejrzeć rośliny z uprawy in vitro w różnych stadiach rozwoju.

Firma Terradise wystawiła dwa terraria tropikalne, które – posiadając część wodną – miały duży związek z akwarystyką. A Anna van Duurling opowiedziała o zakładaniu akwariów środowiskowych dla różnych grup zwierząt.

Przedstawiciel firmy Hobby, Paweł Kasperek, omówił nowoczesne rozwiązaniach we współczesnych akwariach i terrariach, prezentując nowości marek Fluval i Exo Terra. Sporą część asortymentu można było zobaczyć też na stoisku firmy Exo Terra.

Firma Zoolek na swoim stoisku zaprezentowała całą gamę preparatów do opieki nad akwarium słodkowodnym i morskim. Można tu było profesjonalnie przetestować wodę  ze swojego akwarium, a już z daleka oczom publiczności ukazywał się ekran telewizyjny, na którym Paweł Iglewski udzielał fachowych porad odnośnie aranżacji i aquascapingu. O aranżacji i fotografii zbiornika konkursowego traktował zresztą jego ciekawy wykład.

Pobliskie stoisko firmy Plantis oferowało bardzo duży wybór roślin wodnych, a sklep roraima.pl zaprezentował wielką mnogość roślin owadożernych oraz storczyków.

Kolejne stoiska i wystawcy związani z terrarystyką to sklep Faunaland, który zaprezentował w czterech terrariach różnokolorowe żabki z grupy drzewołazów i Małe zoo w centrum Poznania, czyli miłośnicy zwierząt, którzy eksponowali ślimaki, modliszki, skorpiona i agamę brodatą. Również ze stolicy Wielkopolski przyjechali Jeżonauci oraz przedstawiciele Poznańskich Dni Zwierząt Egzotycznych. Na ich połączonych stoiskach można było obejrzeć – oprócz tablic i gablot edukacyjnych – bezkręgowce i suwaki skalne oraz sporo dowiedzieć o jeżach. Notabene Magdalena Lorenz wygłosiła na scenie głównej targów prelekcję na temat wiewiórek.

Regały do hodowli ryb i ekspozycji zwierząt egzotycznych zaprezentowała natomiast firma Alu-mar.

Widowiskowe, z zaaranżowanymi ściankami i bogatym asortymentem, okazały się stoiska firm Tropical Tadeusz Ogrodnik oraz Juwel Polska. Można było tu podziwiać duże i efektowne akwarium Michała Adamka, który – jako Aqua Show – zaprezentował na AmA również inne aranżacje, zaś jego pokaz zakładania na żywo akwarium w stylu „nature” zgromadził sporą widownię. Nader ciekawie pokazał się też na AmA jeden z pionierów aquascapingu Paweł Mielniczek. Na jego stoisku przykuwało uwagę zwłaszcza duże akwarium w stylu mizube.

Akwaryści z Wawarium.pl przygotowali bardzo pomysłowe i rozbudowane stoisko z różnorodnymi zbiornikami i wieloma gatunkami ryb oraz roślin. Całości dopełniało małe muzeum akwarystyki. Zwracał na siebie uwagę zbiornik w stylu retro oraz masa sprzętu i akcesoriów akwarystycznych, których używało się przed laty. Swoje należne miejsce w witrynie należącej do wawarium.pl znalazła też dawna literatura.

Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów postawiło największe akwarium na wystawie, reprezentujące środowisko Azji, w którym pływały nożowce, wielopłetwce, wężogłowy oraz brzanki W części terrarystycznej  zaprezentowano terrarium z drzewołazami oraz kilka gatunków pająków. Reprezentujący ŁSAiT Sławomir Drobnik omówił najczęściej popełniane błędy w akwarystyce morskiej.

Za najciekawsze stoisko w ramach wystawy, respektujące dobrostan zaprezentowanych roślin i zwierząt, jury w składzie Paweł Czapczyk. Andrzej Kociołkowski i Waldemar Jastrzębski postanowiło wyróżnić trzy organizacje non profit: piwersze miejsce – Wawarium.pl, drugie miejsce – Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów, trzecie miejsce – Klub Miłośników Tanganiki, które otrzymały nagrody i upominki od centrum serwisowego Frey, Hobby, Tropical, Zoolek, Juwel i Tan-Mal. Specjalne wyróżnienie i upominek od roraima.pl przyznano Eli Charyło.

Tegoroczna edycja Akademii Magazynu Akwarium została przeprowadzona w bardzo profesjonalny sposób. Wszystkie aspekty: wystawowy, poznawczy oraz medialny zostały starannie dopracowane. Wystawa zgromadziła bardzo dużą różnorodność ryb oraz zbiorników ozdobnych. Ciekawe prelekcje i wykłady, przeprowadzone w niesamowitej atmosferze egzotyki, dodały temu wydarzeniu dodatkowe atuty. Nie sposób nie wspomnieć, że szereg wywiadów przeprowadzanych na bieżąco przez redaktora naczelnego mA oraz wszystkie wykłady były emitowanych on-line poprzez platformę Pet Biznes, na której możemy dziś raz jeszcze to obejrzeć. Nic dziwnego, że Akademia Magazynu Akwarium otrzymała od targów Animals’ Days wyróżnienie za zorganizowanie drugiej edycji tak wspaniałego wydarzenia, którego sprawcami są redaktor naczelny mA – Paweł Czapczyk, oraz szefowa marketingu – Agnieszka Panasewicz.

Tekst i fot. Andrzej Kociołkowski

akwa-mania.mud.pl

Oto relacje z pokazów, prelekcji i wystąpień przygotowane przez naszego Partnera – Pet Biznes:

STREFA AMA

Sobota 30 marca

10:30 – Powitanie gości i uroczyste otwarcie Akademii Magazynu Akwarium (Waldemar Jastrzębski i Paweł Czapczyk)

Wywiad z Waldemarem Jastrzębskim poprowadzony przez Redaktora Naczelnego Magazynu Akwarium dra Pawła Czapczyka 29 marca 2019.

11:00 – Projekt arowana. O arowanach srebrnych w naturze i akwarium (Krzysztof Tomaszewski, OYApl

11:30 – Inwazyjne gatunki ryb i bezkręgowców w polskich wodach (Bartłomiej Szpakowski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ZUT

12:15 – 13:45 – Pokaz zakładania akwarium w stylu nature (Michał Adamek Aqua Show) – 90 min.

14:00 – 15:15 – Pokaz zakładania akwarium biotopowego w stylu Black Water (Łukasz Kułakowski i Piotr Gajewski, Black Water Aquarium)

15:30 – 17:30 – Sztuka zakładania akwarium dla dzieci i konkurs dla dzieci na aranżację akwarium dekoracyjnego (Małgorzata Tarczyńska, Dominika MilewskaPodwodne Ogrody)

Niedziela 31 marca

10:30 – Rośliny akwariowe w XXI wieku (Mariusz PożogaLaboratorium313)

11:00 – O aranżacji i fotografii zbiornika konkursowego (Pawel IglewskiZoolek)

11:30 – Wpływ żywienia na rozród ryb (dr inż. Aleksandra Kwaśniak-PłachetaTropical

12:30 – Endemiczne pielęgnice z Madagaskaru (lek. wet. Piotr Korzeniowski

13:30 – Jak zakładać terraria tropikalne, leśne i stepowe dla różnych płazów i gadów (Ania van Duurling i Pascal van Duurling, Terradise Paludarium, Terrarium, Riparium)

14:00 – Nowoczesne rozwiązania dla Twojego akwarium i terrarium – prezentacja nowości Fluval iExo Terra (Paweł Kasperek, Hobby) 

15:00 – Błędy w akwarystyce morskiej. Fakty i mity (Sławomir DrobnikŁódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów

16:00 – Złoty środek na choroby ryb (Jacek Ambrożkiewicz, Gupikowa Laguna)

17:00 – Oficjalne zakończenie Akademii Magazynu Akwarium 

SCENA GŁÓWNA

Sobota 

11:00 – Rola akwarium w edukacji dzieci i młodzieży (Radosław Wąs,  CEEiRJ w Szczecinku)

Wywiad z Dyrektorem CEERiJ Radosławem Wąsem poprowadzony przez Redaktora Naczelnego Magazynu Akwarium dra Pawła Czapczyka

Niedziela

 12:00 – Wszystko, co powinniście wiedzieć o wiewiórkach – prezentacja multimedialna dla dzieci (Magdalena Lorenz, Jeżonauci)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button