ArtykułyPorady

Akwarystyczne rośliny bulwiaste i cebulowe

PORADY - Listy do Redakcji

Witam serdecznie Bardzo proszę o przedstawienie mi kilku roślin, które posiadają bulwę, oraz takich, które posiadają cebulkę. Interesują mnie takie rośliny, które mają liście karbowane i pasują do 200-litrowego akwarium. Czy jest jakaś różnica pomiędzy bulwą a cebulką, bo właściciel sklepu nie potrafił mi na to pytanie odpowiedzieć. Bardzo dziękuję. Z poważaniem Zbyszek

 

Witam serdecznie Panie Zbyszku.
Bulwa i cebulka to dwa bardzo różne organy roślinne. Mają one znacznie różniącą się od siebie budowę, lecz często podobną funkcję.

Bulwa (łac. tuber ), która może być pędowa lub korzeniowa, jest organem roślinnym mającym kilka funkcji: służy roślinie do magazynowania substancji odżywczych (cukry, białka) jako swego rodzaju „przetrwalnik”, z którego po okresie spoczynku lub po czasie w złych warunkach wyrastają nowe pędy, lub działa jako narząd służący do wegetatywnego rozmnażania się roślin. Zazwyczaj bulwy powstają z podziemnych części roślin. Do gatunków akwariowych wytwarzających bulwy zaliczają się popularne lotosy tygrysie oraz onowodki. Interesującym Pana gatunkiem rośliny wyrastającej z bulwy, o karbowanych liściach, nadającej się do akwarium o pojemności 200 litrów z pewnością okaże się jedna z piękniejszych i szlachetniejszych roślin akwariowych – onowodek Boivina (Aponogeton boivinianus). Kształt jego liści zbliżony jest do bardzo popularnej zwartki aponogetonolistnej (Cryptocoryne aponogetifolia), jednak onowodek ten posiada je bardziej szersze, o żywszej barwie i bardziej zaokrąglonym kształcie.  Jest to dosyć wymagająca roślina pochodząca z Madagaskaru, osiągająca dość duże rozmiary. Jednak po zapewnieniu jej odpowiednich warunków, takich jak żyzne podłoże, ruch wody, odpowiednie oświetlenie i nawożenie – roślina odwdzięczy nam się przepięknym wyglądem, na który składa się wiele liści o żywo zielonej, ciemnej barwie, a czasami nawet i piękne różowe kwiaty. Drugim gatunkiem onowodka o karbowanych liściach i bulwie jest Aponogeton longiplumulosus. Znacznie różni się od poprzedniego gatunku zarówno budową, jak i wymaganiami. Jego liście są dużo cieńsze, dorastają nawet do 60 cm długości, jednak karbowaną mają tylko krawędź (a nie całą powierzchnię liścia, jak o. Boivina). Ma również mniejsze wymagania przy uprawie. Nie potrzebuje tak dużej ilości światła i nawożenia CO2 jak poprzednik. Częściej też zakwita. Jak niemal wszystkim aponogetonom, należy zapewnić mu co jakiś czas okres spoczynku.

Z kolei cebula (łac. bulbus) to organ roślinny powstały w wyniku silnego skrócenia łodygi (piętka), z której wyrastają gęsto upakowane, grube u podstawy liście, pełniące funkcję spichrzową (magazynującą, tak jak w przypadku bulwy). Cebula też może mieć funkcję reprodukcyjną. W kącikach liści znajdują się specjalne pąki, z których czasami wyrastają cebulki potomne, dające początek nowej roślinie. Sztandarowymi „cebulkowymi” roślinami w akwarium są krynie (Crinum sp.), które są pięknymi i dość rzadko spotykanymi w obecnych czasach hydrofitami. W akwariach dorastają do dość sporych rozmiarów, dlatego ważnym jest zapewnienie im rozległych zbiorników oraz, co chyba najważniejsze, żyznego i drobnoziarnistego podłoża, którego pojedyncze ziarna nie posiadają ostrych krawędzi, ponieważ cebulki tych roślin są bardzo delikatne i łatwo może dojść do ich uszkodzenia. Na rynku dostępne są przynajmniej dwa gatunki z tego rodzaju, charakteryzujące się karbowanymi liśćmi. Pierwszy z nich, krynia rzemieniolistna (Crinum calamistratum) to afrykańska roślina o charakterystycznych, silnie karbowanych liściach dochodzących do długości 1 m i szerokości ok. 0,7 cm. Wymaga grubej warstwy bardzo żyznego podłoża i silnego ruchu wody, należy sadzić ją w bezpośredniej bliskości wylotu filtra. Ta przepiękna i nietypowa roślina nie lubi częstego przesadzania, a jej wzrost jest powolny. Wymaga wody o odczynie w przedziale 5.5-7.5, wody miękkiej do średnio twardej, temperatury w okolicach 24oC i oświetlenia umiarkowanego do silnego. Drugim gatunkiem z tego rodzaju, dość podobnym do pierwszego, jest krynia pływająca (Crinum natans), jednak odróżniająca się od niego dłuższymi (nawet do 1,4 m) i szerszymi (do ok. 5 cm) ciemnozielonymi liśćmi, które charakteryzują się również bardzo silnie karbowanym brzegiem. Tak jak poprzedniczka, lubi silny ruch wody oraz grube, żyzne podłoże. Również warunki gabarytowe tej rośliny wymagają dość dużych, wysokich akwariów. Wymagane parametry wody są bardzo podobne. Oba gatunki są rzadko spotykane w handlu (zwłaszcza krynia pływająca), częściej niż w większości sklepów można je znaleźć na aukcjach internetowych u miłośników roślin wodnych, jednak osiągają one dość wysokie ceny. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednimi warunkami akwariowymi, warto postarać się o zdobycie któregoś z wyżej wymienionych gatunków, ponieważ, umiejętnie pielęgnowane, odwdzięczą nam się pięknym wyglądem i będą swoistymi ciekawostkami w akwarium.

Karol Kopeć

Zamawiam prenumeratę      Zamawiam ten numer     Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1-2/2016 (155).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button