ArtykułyPorady

Allenbatrachus grunniens

Porady akwarystyczne

Witam,
zafascynowała mnie ryba z gatunku Batrachus grunniens. Proszę o trochę informacji na jej temat. Czy nadaje się ona do typowego akwarium ogólnego o pojemności 112 l?
Damian

O tym gatunku pisaliśmy już w encyklopedii w grudniowym wydaniu MA z 2009 roku. Aktualna nazwa tej faktycznie fascynującej ryby to Allenbatrachus grunniens. Niestety, w żadnym wypadku nie nadaje się ona do „typowego akwarium ogólnego”, ani do typowego akwarium słodkowodnego w ogóle. To niezwykłe stworzenie zamieszkuje wody przybrzeżne zachodniej części Oceanu Spokojnego oraz północnej części Oceanu Indyjskiego (Indie, Malezja, Indonezja, północna Australia). Spotykane bywa również w deltach rzek, m.in. Mekongu. Występuje w wodach morskich i słonawych. Ryba ta dorasta do 30 cm długości, choć w akwariach przeważnie pozostaje nieco mniejsza. Jej anglojęzyczna nazwa  – Toadfish (dosł. ryba–ropucha) doskonale odzwierciedla wygląd tego stworzenia. Ciało jest masywne, grzbieto–brzusznie nieco spłaszczone z bardzo dużą i szeroką głową obdarzoną potężną paszczą. Pysk i głowę pokrywają liczne, brodawkowate wyrostki. Ubarwienie stanowi kombinacja różnych odcieni brązu, zapewniająca doskonały efekt maskujący. Płetwy piersiowe silne i bardzo szerokie, umożliwiające pełzanie po dnie. Dymorfizm płciowy nie występuje.

Ryba ta często sprzedawana jest jako gatunek słodkowodny, tymczasem należy do zwierząt morskich okazyjnie wpływających do estuariów (w wodzie słodkiej szybko ginie). Jest drapieżnikiem o pasywnym sposobie zdobywania pokarmu. Jej wygląd sprawia, że przypomina kawałek drewna lub kamień. Gdy niczego nie podejrzewająca zdobycz przepływa koło jej szerokiego pyska, zostaje błyskawicznie zassana do jego wnętrza przez silny strumień wody. W akwarium można pielęgnować jednego lub kilka osobników tego gatunku. Z oczywistych względów nie należy łączyć ich z rybami o dużo mniejszych rozmiarach, które szybko zostałyby pożarte, a także z krewetkami i innymi drobnymi bezkręgowcami. Ryby zbyt duże do zjedzenia są całkowicie ignorowane.

Do pielęgnacji tej ryby zalecane jest akwarium morskie o pojemności min. 120–150 l o piaszczystym dnie z licznymi kryjówkami wśród skał. Możliwe jest również utrzymywanie w zbiorniku słonawowodnym, ale o stosunkowo wysokim zasoleniu (gęstość wody min. 1,015 g/cm3) wspólnie z rybami takimi jak srebrzyce czy argusy. Temperatura wody powinna wynosić 23–28°C, zaś pH 7,8–8,5. Ryba preferuje żywy pokarm: drobne ryby (np. dobrze znoszące słonawą, a nawet słoną wodę molinezje), krewetki, dżdżownice. Z trudem adaptuje się do pokarmu mrożonego. Próby jej hodowli powinni podejmować jedynie doświadczeni miłośnicy akwarium słono– lub słonawowodnego.

Redakcja MA

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button