ArtykułyPorady

Betta falx

Betta falx

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Bardzo ostatnio spodobał mi się Betta falx, napiszcie coś o tym pięknym gatunku.

Betta falx jest gatunkiem endemicznego bojownika pochodzącego z indonezyjskiej wyspy Sumatry. Zamieszkuje tam tzw. czarne wody (pH ok. 5,5-6,5; miękkie – GH do 10˚, temperatura ok. 25˚C, wzbogacone w spore ilości rozpuszczonych związków pochodzących z rozkładających się szczątków roślinnych: garbniki i kwasy humusowe), które w przypadku hodowli tego gatunku w akwarium powinny być jak najdokładniej odtworzone i często podmieniane.

Ryba ta dorasta zaledwie do 3,5-4,5 cm długości, kształt bardzo podobny do większości ryb z tego rodzaju. Preferuje pokarm pochodzenia zwierzęcego – podstawę diety powinny stanowić żywe lub mrożone larwy owadów, najlepiej mniejszych rozmiarów, oraz rozwielitki, artemia, oczliki. W mniejszych zbiornikach należy trzymać jedynie jedną parkę, gdyż między samcami może dochodzić do aktów agresji z powodu wykazywanego terytorializmu.

Akwarium, pomijając wyżej opisane warunki fizykochemiczne wody, powinno być wyposażone w wydajny filtr, jednak o rozproszonym strumieniu wylotowym, by nie powodował zbytniego ruchu wody w zbiorniku. Na dno najlepiej wysypać warstwę piasku rzecznego lub torfu. Jako elementy wystroju najlepiej nadadzą się spreparowane korzenie, otoczaki lub warstwa suchych, a następnie wymoczonych liści. Rośliny polecane przy hodowli tego gatunku to przede wszystkim różne rodzaje zwartek. Chociaż jest to wciąż rzadko spotykany w handlu gatunek bojownika, jeśli mamy okazję nabycia tych rybek, warto pokusić się o hodowlę, gdyż mimo wymagań środowiskowych są to piękne ryby o ciekawych zachowaniach, zwłaszcza podczas tarła, o które nietrudno w akwarium.

Karol Kopeć
Fot. Betta falx. Źródło dryheattropicalfish.com

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2016 (157).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button