Artykuły

Bojownik bezbronny (Betta imbellis) – trochę inny bojownik…

Ryby Azji

Hubert Zientek: Bojownik bezbronny (Betta imbellis) – trochę inny bojownik…

Ta niezwykle piękna ryba jest blisko spokrewniona z bojownikiem wspaniałym, zwanym też syjamskim (Betta splendens, ang. Siamese Fighting Fish), i należy oczywiście do rodziny guramiowatych (Osphromenoidae). Obydwa gatunki mają identyczny wręcz behawioryzm godowy, ale różni je zachowanie w okresie spoczynku płciowego, temperament oraz wygląd zewnętrzny.

Bojownik bezbronny zwany jest także karłowatym, spokojnym lub niebieskim. Nazwa omawianego gatunku w języku angielskim to: Peaceful Betta, Crescent Betta. Jego ojczyzną jest Malezja – pierwotnie okolice Kuala Lumpur (zwykle płytkie, szybko nagrzewające się, mętne i ubogie w tlen zamulone i błotniste rozlewiska, pola ryżowe, rowy melioracyjne, bagna, mokradła, stawy i cieki o leniwym nurcie itp.). Gatunek ten rozprzestrzenił się jednak na inne rejony Azji i można go spotkać między innymi w Singapurze, południowych rejonach Tajlandii, na Sumatrze. Bywa znajdowany także w przybrzeżnych wodach słonawych. W akwarium dorasta do około 4,5 cm i ma o wiele krótsze płetwy niż bojownik wspaniały (zwłaszcza płetwa ogonowa jest charakterystycznie łagodnie, półkoliście zaokrąglona).

Bojownik bezbronny został odkryty dopiero w 1970 roku przez Ditricha Schallera, który jako pierwszy zaimportował do Europy między innymi skrzeczyka średniego (Trichopsis schalleri). Do Polski pierwsze osobniki Betta imbellis sprowadził w 1976 roku śp. Henryk Kilka, a pierwszego ich rozmnożenia dokonał najprawdopodobniej śp. Bogusław Ziarko. W niewoli, prawidłowo pielęgnowana, ryba ta dożywa 3–4 lat.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button