ArtykułyEncyklopedia

Betta hipposideros

Encyklopedia akwarystyczna

Betta hipposideros

Pochodzenie: zamieszkuje strumienie przepływające przez tropikalne lasy torfowiskowe w rejonie Selangor i Perak w Malezji. Preferuje niewielkie cieki wodne – dorosłe ryby występują w nurcie wody, zaś narybek i młodzież wybierają rozlewiska i odcinki o słabszym prądzie. Żyje w wyjątkowo kwaśnej (pH 3,5-3,7) i bardzo miękkiej wodzie. Ze względu na degradację jego środowiska naturalnego (lasy są wycinane dla uzyskania terenów pod plantacje palmowe) gatunek ten znajduje się w Czerwonej Księdze zwierząt jako narażony na wyginięcie (vulnerable).

Wielkość: do 14 cm długości.

Akwarium: dla pary wystarczy zbiornik o pojemności 80 l. Grupa ryb wymaga akwarium min. 160-litrowego. Powinno być szczelnie przykryte i – przynajmniej częściowo – gęsto porośnięte roślinami. Zaleca się, aby podłoże było wykonane z piasku i przykryte grubą warstwą suchych liści lub włóknami torfu. W zbiorniku nie powinno zabraknąć obszernych kryjówek wykonanych np. z łupin dużych orzechów kokosowych. Wskazana jest obecność roślin pływających. Zaleca się, aby woda była miękka, kwaśna o temperaturze 22-24°C. Należy dbać o jej czystość poprzez intensywną filtrację i regularne podmiany.

Charakterystyka: gatunek stosunkowo łagodny, ale najlepiej pielęgnować go w oddzielnych akwariach w parach, zaś w większych zbiornikach – również w grupach.

Opis: ryba o wydłużonym, dość masywnym ciele o małej głowie z bardzo dużymi oczami. Boki pokrywają łuski o łososiowo-brunatnej barwie. Każda łuska jest jasno obrzeżona, co daje charakterystyczny rysunek na ciele. Płetwy są stosunkowo małe, zielononiebieskie. Podobna barwa występuje w okolicy gardła. Samce można odróżnić od samic po ogólnie intensywniejszych kolorach oraz zaostrzonych końcówkach płetw grzbietowej i odbytowej.

Rozmnażanie: gatunek ten należy do gębaczy. Jaja i wykluwające się z nich larwy są inkubowane w jamie gębowej samca. W przypadku pielęgnacji w oddzielnym akwarium pary tych ryb przy gęstej obsadzie roślinnej możliwe jest wychowanie młodych razem z rodzicami. Jeżeli ryb w zbiorniku jest więcej, inkubującego jaja samca najlepiej ostrożnie odłowić i przenieść do oddzielnego akwarium hodowlanego.

Pokarm: najlepiej żywy lub mrożony: larwy owadów, rureczniki, doniczkowce, siekane dżdżownice, a nawet małe rybki. Po przyzwyczajeniu – również mięsne pokarmy suche. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button