ArtykułyEncyklopedia

Betta simorum

Encyklopedia akwarystyczna

Betta simorum

Pochodzenie: zamieszkuje wody Sumatry (Indonezja), wg niektórych źródeł również Tajlandii w okolicach miasta Rantau Panjang niedaleko granicy malezyjskiej. Preferuje mokradła i tereny zabagnione oraz torfowiska. Występuje w ciemnych, przesyconych garbnikami i stosunkowo kwaśnych wodach.

Wielkość: do 12 cm długości.

Akwarium: parę tych okazałych ryb można pielęgnować w zbiorniku o pojemności min. 80 l. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, wyposażone w sprawnie, ale delikatnie pracujący filtr oraz grzałkę. Podłoże z piasku lub żwiru i dekoracje z korzeni i kawałków drewna. Zbiornik powinien być gęsto porośnięty miękkolistnymi roślinami z niewielką przestrzenią do swobodnego pływania. Konieczna obecność wysokich roślin pokładających się na powierzchni wody i/lub roślin pływających. Woda powinna być dość ciepła (23-26°C), możliwie miękka i lekko kwaśna (pH ok. 6,0). Należy utrzymywać ją w czystości poprzez regularne, dość znaczne podmiany.

Charakterystyka: gatunek stosunkowo łagodny, najlepiej pielęgnować go w parach w akwarium gatunkowym lub w towarzystwie innych, średniej wielkości ryb o podobnych wymaganiach (np. inne ryby labiryntowe).

Betta simorum
Betta simorum samica. Żródło: site.clearwateraquatics.biz

Opis: duży bojownik o szarobrunatnym ubarwieniu z charakterystycznym, łososiowym odcieniem. Na każdej łusce znajduje się mała, zielononiebieska plamka, dzięki czemu ryba wspaniale mieni się w promieniach słońca. Płetwy lekko niebieskawe. Samce różnią się od samic posiadaniem wydłużonych i zaostrzonych płetw ogonowych przypominających kształtem płomień świecy. Również płetwy odbytowe samców są zaostrzone. U samic zarówno płetwy ogonowe, jak i odbytowe są łagodnie  zaokrąglone.

Rozmnażanie: tarło przebiega podobnie jak w przypadku bojownika wspaniałego. Samiec buduje wśród roślin pływających dość duże, pieniste gniazdo, po czym bezpośrednio pod nim dochodzi do tańca godowego. Składana przez samicę ikra zostaje po zapłodnieniu umieszczona między bąbelkami. Następnie samicę należy odłowić. Ikrą i narybkiem opiekuje się samiec. Gdy młode opuszczą gniazdo, dla ich bezpieczeństwa z akwarium należy usunąć również ojca.

Pokarm: żywe lub mrożone larwy owadów, rureczniki, grubszy plankton, doniczkowce, małe dżdżownice. Po przyzwyczajeniu również suche pokarmy, najchętniej liofilizowane larwy owadów. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button