ArtykułyEncyklopedia

Blyksa Auberta (Blyxa aubertii)

Encyklopedia akwarystyczna

Blyksa Auberta (Blyxa aubertii). Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 11/2011 (112).

Pochodzenie: Azja Południowa i Południowo-Wschodnia od Indii po Japonię, Nowa Gwinea, Australia. Jedna z odmian tej rośliny spotykana jest również na polach ryżowych Madagaskaru.

Opis: roślina o trawiastym pokroju, ze wstęgowatymi liśćmi skupionymi w rozetę. Liście osiągają do 65 cm długości i 0,7 cm szerokości. Są jasnozielone, z lekko wypukłym nerwem środkowym i bardzo kruche, łatwo się łamią. W korzystnych warunkach roślina zakwita, wytwarzając nadwodne kwiaty o białych lub różowawych płatkach w osłonie liścia okrywowego.

Warunki uprawy: ze względu na wyjątkową kruchość i delikatność liści roślinę tę bardzo rzadko spotyka się w akwariach. Wymaga grubej warstwy żyznego podłoża (komercyjne podłoże organiczne, ziemia ogrodowa lub dodatek gliny), dużej ilość światła oraz lekko kwaśnej, niezbyt twardej wody o temperaturze 20-28°C. Nie znosi częstego przesadzania i obecności dużych, szybko pływających ryb mogących łatwo połamać jej delikatne liście.

Rozmnażanie: stosunkowo trudne, wegetatywnie przez podział kłącza korzeniowego lub generatywnie, z nasion wysiewanych do żyznego podłoża w płytkich, silnie oświetlonych zbiornikach.

Wykorzystanie: roślina wygląda niezwykle dekoracyjnie posadzona pojedynczo w środkowej lub tylnej części akwarium, w otoczeniu roślin o kontrastowych kształtach i kolorach liści. W dobrych warunkach może wytworzyć nawet do 100 liści z daleka przyciągając wzrok obserwatorów. (js)

Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button