ArtykułyEncyklopedia

Blyksa Auberta (Blyxa aubertii)

Encyklopedia akwarystyczna

Blyksa Auberta (Blyxa aubertii). Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 11/2011 (112).

Pochodzenie: Azja Południowa i Południowo-Wschodnia od Indii po Japonię, Nowa Gwinea, Australia. Jedna z odmian tej rośliny spotykana jest również na polach ryżowych Madagaskaru.

Opis: roślina o trawiastym pokroju, ze wstęgowatymi liśćmi skupionymi w rozetę. Liście osiągają do 65 cm długości i 0,7 cm szerokości. Są jasnozielone, z lekko wypukłym nerwem środkowym i bardzo kruche, łatwo się łamią. W korzystnych warunkach roślina zakwita, wytwarzając nadwodne kwiaty o białych lub różowawych płatkach w osłonie liścia okrywowego.

Warunki uprawy: ze względu na wyjątkową kruchość i delikatność liści roślinę tę bardzo rzadko spotyka się w akwariach. Wymaga grubej warstwy żyznego podłoża (komercyjne podłoże organiczne, ziemia ogrodowa lub dodatek gliny), dużej ilość światła oraz lekko kwaśnej, niezbyt twardej wody o temperaturze 20-28°C. Nie znosi częstego przesadzania i obecności dużych, szybko pływających ryb mogących łatwo połamać jej delikatne liście.

Rozmnażanie: stosunkowo trudne, wegetatywnie przez podział kłącza korzeniowego lub generatywnie, z nasion wysiewanych do żyznego podłoża w płytkich, silnie oświetlonych zbiornikach.

Wykorzystanie: roślina wygląda niezwykle dekoracyjnie posadzona pojedynczo w środkowej lub tylnej części akwarium, w otoczeniu roślin o kontrastowych kształtach i kolorach liści. W dobrych warunkach może wytworzyć nawet do 100 liści z daleka przyciągając wzrok obserwatorów. (js)

Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close