ArtykułyPorady

Brzanka Denisona – uwarunkowania chowu w akwarium towarzyskim

Porady akwarystyczne

Szanowna Redakcjo MA,
ostatnio zafascynowały mnie brzanki Denisona, które zauważyłem w jednym ze sklepów zoologicznych. Pan sprzedawca oczywiście powiedział, że jak najbardziej nadają się do mojego akwarium, ale chciałbym się upewnić, czy rzeczywiście tak jest. Mam 200–litrowy zbiornik ze standardowym oświetleniem i filtrem kubełkowym. Ryby to głównie danio, kardynałki i rozmaite inne brzanki. Chciałbym również zapytać, dlaczego ryby te są tak drogie, podczas gdy inne brzanki kosztują o wiele taniej?
Mariusz, Tychy

Szanowny Panie Mariuszu,

brzanka Denisona (Sahyadria denisonii,syn. Puntius denisoni) to ryba pochodząca z północy Indii. Zamieszkuje rwące górskie potoki niosące chłodną, dobrze natlenioną wodę w okolicach Chaliar, Kallada, Chalakkudipuzha, Aralam, Travancore i Kallar. Po raz pierwszy naukowo opisano ją w 1865 roku. Ze względu na dość nietypową jak na brzankę budowę ciała początkowo zaliczano ją do kilku różnych rodzajów. Ta piękna ryba dorasta do 15 cm długości. Pokrojem ciała przypomina raczej rekina niż brzankę: jest ono torpedowate, wydłużone, przystosowane do sprawnego poruszania się w szybko płynących wodach. Boki i grzbiet są oliwkowoszare z lekkim zielonkawym odcieniem. Od czubka pyska poprzez oko i całe ciało aż do środkowej części nasady płetwy ogonowej biegnie wyraźny, prosty, czarny pas. Tuż nad nim głowę i tułów ryby przecina szeroka, krwistoczerwona smuga kończąca się na wysokości płetwy grzbietowej. Czerwone są też pierwsze promienie płetwy grzbietowej. Na obydwu końcach rozwidlonej płetwy ogonowej znajdują się dwie pary jasnożółtych i czarnych plam. Pozostałe płetwy są przezroczyste, pozbawione kolorów. Występuje kilka odmian barwnych różniących się nieco od siebie. Dymorfizm płciowy zaznacza się stosunkowo słabo – samice w czasie tarła mogą być nieco grubsze od samców.

Brzanka Denisona należy do ryb łagodnych i towarzyskich i z powodzeniem nadaje się do akwarium ogólnego, pod warunkiem jednak, że będzie ono przystosowane do jej nieco specyficznych wymagań. Przede wszystkim zbiornik powinien być dostatecznie obszerny, aby pomieścić grupę ruchliwych, szybko pływających ryb 15–centymetrowej długości. Dla stada tych brzanek konieczne więc będzie akwarium o pojemności co najmniej 200 l, a więc takie, jakim Pan dysponuje. Należy zadbać o jego bardzo dokładne przykrycie, bowiem ryby te są doskonałymi skoczkami. Brzanka Denisona pochodzi z bystro płynących strumieni, dlatego też w akwarium koniecznie trzeba zainstalować urządzenia, które powodowałyby ruch wody. Dodatkowo warto zamontować napowietrzanie, np. w postaci kurtyny powietrznej w tylnej części zbiornika.Na dnie akwarium powinna znaleźć się warstwa żwiru o granulacji 2–5 mm. Jako dekoracje zdają egzamin otoczaki, ewentualnie większe korzenie i kawałki drewna. Należy rozmieścić je tak, aby nie zabierały rybom zbyt dużo miejsca do pływania. Podobnie postępujemy z roślinami. Nie musi być ich zbyt dużo (w naturalnych miejscach wstępowania tych ryb również nie ma ich zbyt wiele). Najlepiej rozmieścić pas wysokich okazów wzdłuż tylnej ścianki zbiornika i, ewentualnie, po bokach. Środek powinien pozostać wolny. Należy preferować gatunki odporne na silny ruch wody: dobrze sprawdzają się np. „trawy”: krynia tajlandzka, krynia rzemieniolistna, nurzaniec śrubowy, nurzaniec olbrzymi, a także duże zwartki, takie jak zwartka aponogetonolistna czy zwartka pomarszczona.

Brzanka Denisona niewiele wymaga od wody, pod warunkiem jednak, że jest ona odstała i krystalicznie czysta. Jej temperatura powinna zawierać się w granicach 15–25ºC. Poza tym woda powinna być miękka do średnio twardej (do 15ºdGH), zaś jej odczyn zbliżony do obojętnego (pH 7,0). Ryby te są stosunkowo wytrzymałe i łatwo adaptują się do nowych warunków. Niezmiernie ważne jest utrzymanie wody w należytej czystości. W tym celu, poza wydajną filtracją, należy stosować cotygodniowe podmiany sięgające nawet do 30% objętości zbiornika. Aby uniknąć kłopotów zdrowotnych u ryb, nie powinno się również przerybiać akwarium. Warto też okresowo kontrolować zawartość w wodzie amoniaku, azotanów i azotynów przy pomocy dostępnych na rynku testów.

Brzanka Denisona nie ma większych wymagań co do pokarmu. W akwarium zjada praktycznie każdy rodzaj podawanej karmy, zarówno żywej (larwy muchówek, rureczniki, doniczkowce, grubszy plankton), jak i mrożonej (ochotka, wodzień, czarna larwa komara, dafnia, itp.), a także suche płatki i granulki.

Niestety, brzanki te praktycznie nie mnożą się w domowych akwariach. W swym naturalnym środowisku przystępują one do tarła wiosną, po sezonowym obniżeniu temperatury wody. Wszystkie oferowane w handlu osobniki pochodzą zatem z naturalnego odłowu – stąd właśnie bierze się ich stosunkowo wysoka cena rynkowa.

Redakcja MA

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button