ArtykułyEncyklopedia

Caloglossa cf. beccarii (Red Moss)

Encyklopedia akwarystyczna

Caloglossa cf. beccarii (Red Moss)

Większości akwarystów na myśl o glonach cierpnie skóra i włos staje na głowie, jednak wśród glonów słodkowodnych (pomijam tutaj piękne glony słonowodne) spotykamy również glony ozdobne takie jak Cladophora sp. czy Thorea hispida albo Caloglossa cf. beccarii.

Caloglossa cf. beccarii jest krasnorostem z rodziny Rhodophyta, jednak, w odróżnieniu od innych krasnorostów, nie jest tak ekspansywna. W akwariach po raz pierwszy pojawiła się z końcem lat 90. ubiegłego wieku, natomiast pierwsze jej gatunki zostały naukowo opisane już w 1900 roku.  Różne gatunki Caloglossa sp. występują niemal na wszystkich cieplejszych obszarach ziemi. Odnotowano jej występowanie w Indiach, Australii w stanie Queensland, Nowej Zelandii, Indonezji, Tajlandii, Birmie, na wyspach Salomona, w Gwatemali, Meksyku,  Stanach Zjednoczonych m. in. w Kalifornii oraz w wielu innych miejscach na świecie. W zależności od gatunku występuje ona w morzu, w wodach słonawych, jeziorach, słodkowodnych strumieniach oraz w ujściach rzek, gdzie porasta epifitycznie mangrowe korzenie.

W akwarium, w zależności od mocy oświetlenia Caloglossa cf. beccarii przybiera kolor od rdzawo-pomarańczowego, poprzez bordowy aż do brązowego. W akwarium tonie. Przywiązana do korzeni lub kamieni kształtem i formą przypomina znane nam wątrobowce, jakimi są wgłębki, a także daje kontrast dla mchów i innych zielonych roślin. Ale należy uważać, by nie wrosła w inne rośliny, gdyż jej plechy ciężko usunąć.

Rośnie praktycznie w każdych warunkach, kwaśność oraz twardość wody nie mają większego znaczenia.  Szybkość jej wzrostu jest średnia. Nie jest trudna w uprawie, rośnie z powodzeniem zarówno w akwariach ze słabym oświetleniem (sam z powodzeniem hoduje ją w słoiku na parapecie okna od północnej strony bez dodatkowego oświetlenia), jak i tych ze światłem mocnym. Im większa moc oświetlenia oraz  dodatek nawozów,  tym wzrost jest szybszy. Temperatura wody najlepiej powyżej 22º C.  Jak wszystkie krasnorosty roślina jest wrażliwa na węgiel w płynie.

Caloglossa cf. beccarii jest łatwa w uprawie, nietrudno ją również zdobyć.

Przemysław Leśniak

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 7-8/2015 (151).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button