ArtykułyPorady

Caridina cantonensis: klasy, odmiany

Witam,
mam krewetkarium, w którym od kilku miesięcy pływają krewetki Sakura (odmiana gatunku Neocaridina davidi – przyp. red). Obecnie zastanawiam się nad założeniem kolejnego, przeznaczonego dla nieco bardziej wymagających krewetek Red Crystal. Oglądając je w sklepie zauważyłam przy opisach zagadkowe literki „A” i „S”. Sprzedawca powiedział, że oznaczają one poszczególne „jakości” krewetek. Z czego to wynika i jak wygląda ten podział?
Karolina M., Wrocław

Krewetki „Crystal Red” są odmianą gatunku Caridina cantonensis uzyskaną w 1996 r. przez japońskiego hodowcę – Pana Hisayasu Suzuki. Wyhodowane przez niego krewetki miały czerwoną barwę z białymi, wąskimi pasami. Bardzo szybko rozpoczęto ich dalszą selekcję i opracowano oraz wyróżniono poszczególne klasy hodowlane różniące się od siebie proporcjami czerwieni i bieli oraz klarownością i kontrastowością tych dwóch barw. Podział na klasy jakości opiera się na różnicach w stosunku ilości barw czerwonej i białej oraz na jakości i kształcie poszczególnych plam barwnych. Występuje wiele klas jakości poszczególnych osobników zwanych gradacjami. Najczęściej stosowana klasyfikacja wyróżnia ich co najmniej sześć. Są to, począwszy od najniższej: C, B, A, S, SS, i SSS (niektórzy hodowcy wyróżniają jeszcze kategorie D, a nawet DD – najgorsze i SSSS a nawet SSSSS – najlepsze). Z kolei hodowcy niemieccy rozróżniają osiem klas (od D do SSSS) jako: K0, K2, K4, K6, K8, K10, K12 i K14. Ogólnie rzecz ujmując, niezależnie od oznaczenia, krewetki najgorszej jakości odznaczają się posiadaniem przewagi koloru czerwonego (czerwone pasy na ich ciele są znacznie szersze od jasnych i zajmują większą jego część). Poza tym na jasno ubarwionych częściach ich ciała mogą pojawiać się partie przezroczyste (transparentne). Im lepszej jakości jest dany osobnik, tym posiada większy udział koloru białego, zaś jego odcień jest bardziej perłowy. Najczęściej spotykane w hodowlach gradacje (od C do SSS) można w skrócie scharakteryzować następująco:

Klasa C – krewetki niemal zupełnie czerwone z nielicznymi, bardzo wąskimi i często niepełnymi białymi poprzecznymi paskami. Przypuszczalnie tak wyglądały pierwsze krewetki tej odmiany uzyskane w hodowli Pana Suzuki. Dość podobne i często mylone z pospolitymi krewetkami „Fire Red” (które jednak są przedstawicielami zupełnie innego rodzaju – Neocaridina).

Klasa B – krewetki o czerwonym ubarwieniu z wąskimi białymi lub częściowo transparentnymi poprzecznymi paskami.

Klasa A – krewetki z szerokimi, kontrastowymi czerwonymi i śnieżnobiałymi pasami. Dopuszczalne jest występowanie drobnych, przezroczystych plamek. Wyróżnia się dwie podklasy o nazwach „Three Bands” (posiadającą trzy białe pasy na ciele) oraz „Four Bands” – posiadającą cztery pasy.

Klasa S – widoczne są bardzo wyraźne kontrasty koloru czerwonego i białego. Występowanie przezroczystych plamek jest niedopuszczalne. Wyróżnia się dwie podklasy na podstawie ilości poprzecznych białych pasów – posiadające trzy („Three Bands”) lub cztery pasy („Four Bands”). Co więcej, środkowy czerwony pas przebiegający przez przednią część odwłoka stopniowo zanika na bokach ciała krewetki zwężając się ku jej partii brzusznej. Wyróżnia się dwie formy w zależności od kształtu tego zwężenia: tzw. „V–Band” (jeśli ma ono kształt odwróconego trójkąta o pojedynczym, ostrym wierzchołku skierowanym ku dołowi) oraz „Tiger Tooth” (dosł. tygrysi ząb) jeżeli rozwidla się ono na dole na dwa wierzchołki. Krewetki tej i wyższych klas jakości powstały przypuszczalnie dzięki domieszce krwi innych, spokrewnionych gatunków z rodzaju Caridina.

Klasa SS – u klasy tej występuje tylko jeden czerwony pas okalający ciało biegnący wokół pancerza głowotułowia tuż za częścią głowową. Pozostałe czerwone pasy całkowicie zanikły na bokach i pozostały widoczne jedynie w formie plam grzbietowych zwanych „hinomaru”. Słowo to w języku japońskim oznacza tarczę słoneczną (a także flagę Japonii). Występują osobniki posiadające jedną lub dwie takie plamy (druga plama, zlokalizowana bliżej końca odwłoka, jest zawsze mniejsza). Określa się je odpowiednio jako „Hinomaru” oraz „Double Hinomaru”. Na tym jednak nie koniec – wśród krewetek tych rozróżnia się dalsze podklasy w zależności od kształtu białych plamek widocznych w obrębie „Hinomaru”. Są to krewetki „Moon”, u których plamka ta przypomina półksiężyc (czy, jak kto woli, półkole), oraz „No Entry”, u których „Hinomaru” jest zbliżone wyglądem do znaku drogowego „Zakaz wjazdu” (mniej więcej okrągłe pole z białym, poprzecznym paskiem). W Japonii szczególnie cenione są osobniki o pojedynczym, idealnie okrągłym „Hinomaru”, które mieszkańcom tego kraju kojarzy się z ich flagą narodową.

Klasa SSS – znana również jako „Mosura”. Odznacza się posiadaniem jednolicie białego ciała (w tym również odnóży oraz rostrum) z tylko jednym, często zanikającym czerwonym pasem zlokalizowanym w przedniej części głowotułowia tuż za głową oraz czerwonym rysunkiem na głowie. W zależności od kształtu tego rysunku wyróżnia się podklasy „Crown” (rysunek ma kształt nieregularnej plamki przypominającej zarysem koronę) oraz „Flower” (rysunek w kształcie okrągłego „oczka” otoczonego wieńcem białych „płatków” – całość przywodzi na myśl kwiat).

Klasy wyższe (SSSS i SSSSS) nie są uznawane przez wszystkich hodowców i specjalistów. Ich zwolennicy – podczas rozróżniania poszczególnych, najlepszych ich zdaniem krewetek – kierują się kolorystyką oczu skorupiaków oraz ich antenn i antennuli.

Skorupiaki spełniające surowe standardy najwyższych klas jakości osiągają często zawrotne ceny i w zasadzie nie spotyka się ich w zwykłych sklepach zoologicznych. Można nabyć je jedynie w wyspecjalizowanych placówkach lub bezpośrednio u doświadczonych hodowców.

Redakcja MA

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button