ArtykułyEncyklopedia

Chaetodon meyeri

Encyklopedia akwarystyczna

Chaetodon meyeri. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 8/2011 (109).

Pochodzenie: zamieszkuje Ocean Indyjski i Ocean spokojny, od wschodnich wybrzeży Afryki na zachodzie po Mikronezję i Wyspy Galapagos na wschodzie oraz od Wysp Ryuku na północy po australijską Wielką Rafę Koralową na południu. Występuje w wodach o głębokości od 2 do 25 m. zasiedla rafy koralowe obficie porośnięte twardymi koralowcami stanowiącymi w naturze jego główne źródło pokarmu.

Wielkość: do 20 cm długości.

Zbiornik: min. 400 l z dużą ilością dojrzałej żywej skały i licznymi kryjówkami. W akwarium należy umieścić koralowce twarde stanowiące naturalny pokarm ryby. W przeciwnym razie nie należy podejmować prób jej pielęgnacji.

Charakterystyka: gatunek wiodący samotniczy tryb życia (w pary łączy się jedynie w okresie tarła), agresywny wobec swoich współplemieńców. Typowy gatunek „koralożerny”. Może zjadać również inne bezkręgowce akwariowe w tym podgryzać małże z rodzaju Tridacna. Ryba bardzo delikatna i trudna do wykarmienia, polecana wyłącznie bardzo doświadczonym akwarystom, którzy będą w  stanie zapewnić jej odpowiedni pokarm.

Opis: niezwykle dekoracyjna ryba o charakterystycznym, spłaszczonym ciele posiadającym owalny zarys. Ma ono barwę perłową lub lekko kremową i jest cytrynowożółto obrzeżone (żółte płetwy i krawędzie ciała). Na bokach widnieje wzór złożony z cienkich, czarnych linii przebiegających ukośnie od tylnego górnego rogu ciała do nasady płetw piersiowych. Ubarwienie nieznacznie zmienia się wraz z wiekiem. Dymorfizm płciowy nie występuje.

Pokarm: w naturze żywi się niemal wyłącznie polipami koralowców twardych (SPS), które obgryza za pomocą mocnego pyska oraz znajdowanymi wśród skał drobnymi bezkręgowcami. W akwarium należy zapewnić jej podobny pokarm – z tego powodu jest stosunkowo trudna (i kosztowna) w utrzymaniu. Niektóre okazy sporadycznie  udaje się „namówić” do przyjmowania pokarmów zastępczych.

Rozmnażanie: ta piękna ryba nie rozmnaża się w niewoli. Dla potrzeb akwarystyki sprowadzane są okazy pochodzące z naturalnego odłowu. Ze względu na zmniejszającą się liczebność populacji tego gatunku został on wpisany do Czerwonej Księgi zwierząt zagrożonych wyginięciem w kategorii gatunków o mniejszym stopniu zagrożenia (Least concern). (js)

     Zamawiam prenumeratę           Zamawiam ten numer     
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button