Chaetodon meyeri. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 8/2011 (109).
Pochodzenie: zamieszkuje Ocean Indyjski i Ocean spokojny, od wschodnich wybrzeży Afryki na zachodzie po Mikronezję i Wyspy Galapagos na wschodzie oraz od Wysp Ryuku na północy po australijską Wielką Rafę Koralową na południu. Występuje w wodach o głębokości od 2 do 25 m. zasiedla rafy koralowe obficie porośnięte twardymi koralowcami stanowiącymi w naturze jego główne źródło pokarmu.
Wielkość: do 20 cm długości.
Zbiornik: min. 400 l z dużą ilością dojrzałej żywej skały i licznymi kryjówkami. W akwarium należy umieścić koralowce twarde stanowiące naturalny pokarm ryby. W przeciwnym razie nie należy podejmować prób jej pielęgnacji.
Charakterystyka: gatunek wiodący samotniczy tryb życia (w pary łączy się jedynie w okresie tarła), agresywny wobec swoich współplemieńców. Typowy gatunek „koralożerny”. Może zjadać również inne bezkręgowce akwariowe w tym podgryzać małże z rodzaju Tridacna. Ryba bardzo delikatna i trudna do wykarmienia, polecana wyłącznie bardzo doświadczonym akwarystom, którzy będą w stanie zapewnić jej odpowiedni pokarm.
Opis: niezwykle dekoracyjna ryba o charakterystycznym, spłaszczonym ciele posiadającym owalny zarys. Ma ono barwę perłową lub lekko kremową i jest cytrynowożółto obrzeżone (żółte płetwy i krawędzie ciała). Na bokach widnieje wzór złożony z cienkich, czarnych linii przebiegających ukośnie od tylnego górnego rogu ciała do nasady płetw piersiowych. Ubarwienie nieznacznie zmienia się wraz z wiekiem. Dymorfizm płciowy nie występuje.
Pokarm: w naturze żywi się niemal wyłącznie polipami koralowców twardych (SPS), które obgryza za pomocą mocnego pyska oraz znajdowanymi wśród skał drobnymi bezkręgowcami. W akwarium należy zapewnić jej podobny pokarm – z tego powodu jest stosunkowo trudna (i kosztowna) w utrzymaniu. Niektóre okazy sporadycznie udaje się „namówić” do przyjmowania pokarmów zastępczych.
Rozmnażanie: ta piękna ryba nie rozmnaża się w niewoli. Dla potrzeb akwarystyki sprowadzane są okazy pochodzące z naturalnego odłowu. Ze względu na zmniejszającą się liczebność populacji tego gatunku został on wpisany do Czerwonej Księgi zwierząt zagrożonych wyginięciem w kategorii gatunków o mniejszym stopniu zagrożenia (Least concern). (js)
Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer