ArtykułyEncyklopedia

Colisa fasciata

Encyklopedia akwarystyczna

Prętnik pręgowany (Colisa fasciata)

Pochodzenie: zamieszkuje wody Indii (prowincje Bengal i Assam), Bangladeszu i Birmy.

Wielkość: wyrośnięte osobniki mogą osiągnąć nawet do 10 cm długości.

Akwarium: min. 80 l, o wysokości słupa wody do 25 cm, szczelnie przykryte i jasno oświetlone. Należy wyposażyć je w wydajny, ale łagodnie pracujący filtr oraz grzałkę. Zalecane ciemne podłoże, na którego tle ryby prezentują się najefektowniej oraz dekoracje z korzeni, lignitów i kawałków drewna. Akwarium powinno być w większej części gęsto zarośnięte miękkolistnymi roślinami, konieczna również obecność roślin pływających. Woda: ciepła (24-28ºC), miękka do średnio twardej (do 15ºdGH) o pH 6,0-7,0. Pożądana obecność garbników i kwasów humusowych. Wodę należy utrzymywać w czystości, co tydzień dokonując podmiany co ok. 30% zawartości zbiornika. 

Charakterystyka: ryba łagodna i towarzyska, można pielęgnować ją w parach lub większych grupach, również z innymi gatunkami o podobnych wymaganiach, np. z innymi prętnikami.

Opis: dymorfizm płciowy zaznaczony dość nieznacznie – zarówno samce, jak i samice są atrakcyjnie ubarwione. Na ciele widoczne są naprzemiennie ułożone, dość szerokie, pionowe, lekko skośne szaroniebieskie i miedziane pasy. Głowa i grzbiet mają kolor ciemnorudy, zaś gardło – niebieskawy. Płetwa odbytowa lazurowoniebieska z krwistoczerwonym obrzeżeniem. Na ciemnoszarym tle płetwy grzbietowej widoczna jest mozaika rudych plamek oraz błękitne refleksy. Samce są nieco barwniejsze od swych partnerek (szczególnie na płetwach) i mają bardziej wydłużone płetwy grzbietowe. W czasie tarła ich ciała ciemnieją do tego stopnia, że wydają się niemal czarne.

Pokarm: mrożony (plankton, larwy owadów) lub suchy (płatki, granulki, pokarmy liofilizowane). Ryb nie należy przekarmiać, wykazują bowiem tendencję do otłuszczenia, co nie sprzyja ich zdrowiu.

Rozmnażanie: samiecbuduje rozległe pieniste gniazdo, podczas składania przez samicę ikry oplata partnerkę ciałem, obracając się brzuchem w stronę powierzchni wody. W tej akrobatycznej pozycji składanych jest jednorazowo 20-50 jaj. Podczas tarła ryby dokonują tego aktu wielokrotnie – w sumie składanych jest do 500-600 ziaren ikry. Są one lżejsze od wody i wypływają na powierzchnię prosto do gniazda. Samicę należy wtedy usunąć. Samiec strzeże gniazda i wylęgającego się po upływie doby narybku. Młode pozostają w gnieździe przez następne 48 godzin, po czym wypływają w poszukiwaniu pożywienia. Wtedy należy usunąć z akwarium samca. Najlepszym pożywieniem dla narybku są początkowo pierwotniaki, a później świeżo wyklute larwy solowca. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button