ArtykułyEncyklopedia

Apteronotus albifrons

Encyklopedia akwarystyczna

„Duszek brazylijski” (Apteronotus albifrons)

Pochodzenie: pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje w naturze w wodach Wenezueli, Gujany, Brazylii, Peru i Ekwadoru. Zamieszkuje rwące potoki i szybko płynące odcinki rzek o bystrym prądzie i miękkim, piaszczystym dnie.

Wielkość: w naturzedorasta nawet do 48 cm długości, w akwariach bywa z reguły nieco mniejszy – rzadko przekracza  25 cm.

Akwarium: min. 150 l, szczelnie przykryte i niezbyt jasno oświetlone. Należy wyposażyć je w bardzo wydajny, szybko działający filtr z wkładem biologicznym oraz grzałkę. Zalecane podłoże z piasku. W zbiorniku należy zapewnić obfitość kryjówek między korzeniami, kawałkami drewna oraz we wnętrzu skorup orzechów kokosowych, rurek PCV, sztucznych grot, itp. Wskazana jest obecność pewnej ilości roślin (najlepiej dużych, pojedynczych egzemplarzy wśród łodyg i liści, w których znajdą się dodatkowe kryjówki) w tym roślin pływających tak, aby akwarium było przynajmniej częściowo gęsto zarośnięte i panował w nim półmrok. Woda: temp. 23-28ºC, miękka do twardej (5-19ºdGH), odczyn obojętny do zasadowego (pH 6,0-8,0). Raz w tygodniu należy podmieniać nawet do 40% objętości zbiornika.

Charakterystyka: odznacza się nocnym trybem życia, dnie z reguły spędza w kryjówkach. Porusza się dzięki falistym ruchom wydłużonej płetwy odbytowej. Niezwykły kształt ciała sprawia, że może pływać niemal we wszystkich kierunkach: do przodu, do tyłu, na boki, w górę i w dół. Przemieszcza się zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Ryba terytorialna i agresywna względem innych przedstawicieli własnego gatunku – najlepiej pielęgnować ją pojedynczo. Nie należy łączyć jej w jednym zbiorniku z dużo mniejszymi rybami, które mogłyby być zjadane.

Opis: zarysem przypomina półksiężyc. Ciało tego gatunku ma silnie wydłużony kształt i jest pozbawione płetw grzbietowej, tłuszczowej oraz brzusznych. Dobrze rozwinięta płetwa odbytowa obejmuje niemal całą dolną krawędź ciała, od łuków skrzelowych, aż do nasady płetwy ogonowej. Ta ostatnia jest niewielka, półokrągła, umieszczona na końcu cienkiego ogona. Pysk jest drobny i znajduje się na spodniej stronie ciała. Całe ciało jest smoliście czarne, jedynie na głowie, karku i u nasady ogona znajdują się niewielkie jasne plamy. Intensywność ich barwy zależy od oświetlenia, kondycji oraz wieku ryb i waha się od niemal białej, poprzez różne odcienie żółci po pomarańczową. Oczy i płetwy są czarne. Nie występuje widoczny dymorfizm płciowy.

Pokarm: w naturze żywi się przede wszystkim larwami owadów wodnych wygrzebywanymi z piaszczystego dna oraz drobnymi rybkami, na które poluje pod osłoną ciemności. W akwarium chętnie zjada żywe i mrożone larwy ochotki i rureczniki. Poza tym przyzwyczaja się do sztucznych pokarmów w płatkach, granulkach i tabletkach. Wyrośnięte okazy można dodatkowo dokarmiać niewielkimi dżdżownicami oraz małymi rybkami. Zjadają również skrobane chude mięso. Pokarm najlepiej podawać ok. 1 godziny po wieczornym wyłączeniu oświetlenia.

Rozmnażanie: tylko wyjątkowo rozmnaża się w akwariach. O przebiegu tarła wiadomo niewiele. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie dobranej pary hodowlanej. Przed planowanym tarłem zaleca się oddzielenie samca od samicy i ich obfite karmienie urozmaiconym pokarmem. Samica składa zazwyczaj 100-200 jaj, przyklejając je do roślin lub elementów dekoracyjnych akwarium. Ikrą opiekują się oboje rodzice. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button