Szanowni Państwo!
Już dawno chciałem do Was napisać w sprawie, która stanowi dla mnie problem. Posiadam oczko wodne w ogrodzie, a w nim trzymam karasie, liny i złote orfy. Wiosną pojawiają się też żaby. Ryby kupiłem w sklepie zoologicznym, a potem nabyłem jeszcze kilka na stoisku ogrodowo-botanicznym.
Kiedy je odłowiłem w grudniu do akwarium, to zauważyłem, że dwie sztuki mają jakby wykrzywiony kręgosłup. Czy ta deformacja to może być jakaś choroba, czy wada genetyczna? Czy można ją wyeliminować jakimiś lekami, temperaturą albo specjalnym pokarmem?
deformacje ciała ryb
Szanowny Czytelniku,
oczywiście trudno jest określić jednoznacznie przyczynę lub przyczyny deformacji ciała u ryb, których się nawet nie oglądało, a przedstawione w liście informacje są niepełne. Generalnie można jednak brać pod uwagę dwa warianty, a mianowicie: niewłaściwe karmienie lub wady genetyczne ryb.
W pierwszym wariancie zaburzone są zwykle proporcje pomiędzy pierwiastkami w pokarmie (np. makroelementami – takimi jak wapń i fosfor) bądź niedobory lub nadmiar witamin (w tym przypadku głównie witaminy D) – w takich okolicznościach wskazane jest co najmniej działanie prewencyjne, aby deformacje nie pojawiły się u kolejnych ryb.
W drugim wariancie przyczyną może być stosowanie tzw. chowu wsobnego, a zmiany w budowie ciała są nieodwracalne. Pewną wskazówką, podpowiadającą, z którym przypadkiem mamy do czynienia, byłaby informacja o tym, czy ryby wykazywały te deformacje już w momencie zakupu, czy też pojawiły się one później. Jeśli zauważyliśmy problem dopiero w naszym domowym zbiorniku, to raczej mamy do czynienia z deformacjami wywołanymi nieodpowiednim karmieniem – istnieje wówczas nikła szansa na to, że przy urozmaiconym karmieniu ryby choć trochę się wyprostują. Dużo tu zależy od wieku ryb (zakładam, że są to ryby młode ze względu na możliwość zimowania w akwarium), stopnia deformacji i zastosowania pełnowartościowego pokarmu.
Krzysztof Kazuń
Rada redakcyjna mA
TNBZ Animalian
Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2017 (162)