ArtykułyPorady

Aklimatyzacja ryb

PORADY - Listy do Redakcji

Aklimatyzacja ryb

Witam!
Jestem akwarystą od kilku lat. Mam dwa akwaria. W jednym trzymam bocje wspaniałe i brzanki sumatrzańskie, a w drugim skalary, stadko neonów i kilka zbrojników. Gdzieś przeczytałem, że przed wprowadzeniem ryb ze sklepu do docelowego akwarium dobrze jest przeprowadzić aklimatyzację.
Czy należy tego dokonać w innym akwarium z wodą wziętą z tego, w którym mają być potem? Czy należy podwyższyć albo obniżyć temperaturę? I co ze światłem – czy przez kilka dni, jak ktoś pisał, powinno być słabsze? Pytam, choć do tej pory niczego takiego nie robiłem, ryby wpuszczałem ostrożnie z worka do akwarium i nic się nie działo.
Pozdrawiam całą redakcję i cieszę się że pismo wychodzi.
Marek Cegielski

Dzień dobry,
odpowiadając na Pana pytanie, warto zaznaczyć, że celem aklimatyzacji w nowym miejscu jest nie tylko dostosowanie się organizmu ryby do nowych parametrów fizykochemicznych wody, ale także swojego behawioru do nowego otoczenia. Należy zatem brać pod uwagę zarówno gatunek i wiek wprowadzanej ryby, jak i warunki panujące w nowym akwarium. W praktyce, w przypadku ryb osiągających niewielkie rozmiary, główny nacisk należy położyć na stopniowe dostosowanie się do nowych parametrów wody (worek z rybami powinien przebywać kilkanaście minut w akwarium, następnie należy stopniowo dolewać wodę). W przypadku aklimatyzacji ryb transportowanych do domowego akwarium nie dłużej niż kilka godzin przejściowe obniżanie temperatury wody w zbiorniku nie ma sensu, a nawet grozi powikłaniami zdrowotnymi dla ryb już zasiedlających akwarium.
Sytuacja komplikuje się w przypadku niektórych ryb pielęgnicowatych bądź większych gatunków przypowierzchniowych (motylowce, niszczuki, arowany itp.). Zazwyczaj są one początkowo płochliwe i skłonne do wyskakiwania ponad poziom wody. Kilkudniowe ograniczenie stresu poprzez zakrycie frontowej szyby oraz przytłumienie światła pozytywnie wpłynie na dobrą aklimatyzację ryb, a co za tym idzie – zwiększy szanse na bezproblemowe „wejście” w nową społeczność akwarium.

Z pozdrowieniami

Tomasz Jabłoński

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2017 (162).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button