Artykuły

Dekalog hodowcy gupika (i nie tylko)

Zagadnienia hodowlane

Jacek Ambrożkiewicz: Dekalog hodowcy gupika (i nie tylko)

rys. Monika Żurek

Akwarium dla początkujących

Dekalog hodowcy gupików jest pierwszą częścią cyklu artykułów poświęconych hodowli gupika, czyli gatunku, którym zajmuję się od ośmiu lat. To ryba, dzięki której odwiedziłem kilka naście krajów na świecie. Napisany przeze mnie dekalog odnosi się do wszystkich gatunków ryb, aczkolwiek przykłady w nim przytoczone będą opierały się na gatunku, na hodowli którego zebrałem największe doświadczenia. Ktoś może pomyśleć, że temat artykułu jest banalny, ale ten dekalog jest niezbędnym wstępem do hodowli. Myślę, że nawet doświadczeni akwaryści znajdą w tym artykule coś dla siebie.

Najlepiej bolączki akwarystów obrazują słowa profesora Konrada Lorenza: „W istocie żadnej innej grupie zwierząt żyjącej na wolności, choroby zakaźne nie dokuczają tak bardzo jak rybom”. A więc rozpocznijmy naszą podróż ku zdrowym i pięknym rybom.

  1. Zanim kupisz, zastanów się czy masz odpowiednie warunki.

Często chodząc na zakupy, dajemy się ponieść chwili i kupujemy coś, co kompletnie nam się nie przyda. W sytuacji, kiedy jest to paczka ciastek lub nowy telewizor możemy być na siebie źli, że nie trzymamy się narzuconej diety bądź wydaliśmy ogrom pieniędzy i marnujemy czas, patrząc się potem w plaski ekran przez kilka godzin dziennie. W takim przypadku konsekwencje poniesiemy my sami. Sytuacja zmienia się w chwili, gdy decydujemy się na zakup zwierząt (w naszym przypadku: ryb) – istot żywych, czujących, których los pozostaje w naszych rękach. Zastanówmy się też, jaką wodę mamy w kranie i czy odpowiada ona wymaganiom konkretnych ryb, a także czy podołamy odpowiedniemu jej przygotowaniu.

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button