Półdziobek karłowaty (Demogenys pusillus)
Pochodzenie: pochodzi z wód Tajlandii, Półwyspu Malezyjskiego i Indonezji. Zamieszkuje tam słodkie i słonawe wody wolno płynących rzek i strumieni wpadających do morza, choć bywa też spotykany w stojących, mulistych stawach i jeziorach.
Wielkość: dorasta do 6-7 cm długości.
Akwarium: min. 80 l, wskazane jest, aby było ustawione w pobliżu okna, a nawet na parapecie okiennym tak, aby przynajmniej przez część dnia na powierzchnię wody padały promienie słoneczne (konieczne dla prawidłowej gospodarki witaminowej u tych ryb). Akwarium należy bardzo szczelnie przykryć i wyposażyć w wydajny filtr powodujący lekki ruch wody. Rodzaj podłoża nie ma dla półdziobków żadnego znaczenia, ale zbiornik musi być przynajmniej miejscami gęsto zarośnięty – wskazane jest aby wierzchołki roślin niemal dochodziły do powierzchni wody i tworzyły tam gęstwinę, w której ryby mogłyby bez problemu się chować. Bardzo ważna jest obecność roślin pływających, koniecznie o długich, zwieszających się w wodzie korzeniach. Woda: temperatura 24-27°C (w niższej półdziobki stają się osowiałe i mało ruchliwe), odczyn zbliżony do obojętnego i twardość w granicach 20°dGH z dodatkiem soli morskiej w ilości czubatej łyżeczki od herbaty na każde 10l pojemności akwarium. Należy dbać, aby woda pozostawała krystalicznie czysta.
Charakterystyka: rybki bardzo zgodne i tolerancyjne i bez problemu można łączyć je z innymi niewielkimi i łagodnymi gatunkami o podobnych wymaganiach.
Opis: posiada ciało przystosowane do życia tuż pod lustrem wody – ma ono cylindryczny kształt z grzbietem tworzącym niemal linię prostą. Mała głowa wyposażona jest w szczęki o nierównej długości: dolna jest nieruchoma i znacznie dłuższa, zaś górna – krótsza i mobilna. Boki ciała osobników znajdujących się w dobrej kondycji są złocistoczerwone, niemal wiśniowe ze srebrzystym brzuchem. Płetwy również są czerwone. Samce są nieco mniejsze i smuklejsze od samic, z pierwszymi promieniami płetwy odbytowej przekształconymi w tzw. andropodium stanowiące narząd kopulacyjny, zewnętrznie podobny do gonopodium u ryb piękniczkowatych, jednak o zupełnie innej budowie anatomicznej.
Rozmnażanie: zalicza się do ryb żyworodnych. Po zapłodnieniu wewnętrznym i 6-8 tygodniowej ciąży samica rodzi od 30 do 50 młodych o długości ok. 10 mm. Małe rybki są w pełni ukształtowane i od razu rozpoczynają żerowanie. Niestety, matka oraz inne półdziobki chętnie je zjadają, dlatego szczególnie ważne jest, aby na powierzchni wody znajdowało się dużo roślin pływających, wśród których narybek będzie mógł znaleźć bezpieczne schronienie. Nie zaleca się odławiania ciężarnych samic do kotników czy koszyczków porodowych, bowiem w ciasnych pomieszczeniach łatwo uszkadzają sobie szczęki, poza tym stres związany z chwytaniem może spowodować poronienie. Niestety, często zdarza się, że młode rodzą się martwe lub niedorozwinięte – przypuszczalnie powodem tego jest zbyt małe urozmaicenie pokarmu lub brak niezbędnych składników odżywczych. Młode półdziobki nie mają wydłużonych dolnych szczęk – wyrastają im one dopiero po kilku tygodniach życia. Wymagają żywego pokarmu – w pierwszym okresie najlepiej podawać im świeżo wyklute larwy solowca oraz pierwotniaki – obficie karmiony narybek rośnie bardzo szybko, osiągając dojrzałość płciową już po 8-10 tygodniach.
Pokarm: w naturze żywią się głównie owadami zbieranymi z powierzchni wody oraz chwytanymi w locie tuż nad nią. W akwarium pobierają pokarm wyłącznie w strefie przypowierzchniowej, ignorując ten, który opada na dno. Większość osobników zjada pływające suche płatki, jednak do prawidłowego wybarwienia się oraz do rozrodu potrzebują żywej i możliwie urozmaiconej karmy. Zdecydowanie najlepsze są drobne owady, np. muszki owocowe lub mszyce. Poza tym półdziobki chętnie zjadają również grubszy plankton, np. żywe rozwielitki oraz narybek, a nawet drobne rybki. Konieczne jest dodawanie do wody preparatów multiwitaminowych (lub skrapianie nimi suchego pokarmu). (js)
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 8/2009 (86)11,50 zł – 16,50 zł