ArtykułyWydarzenia

X Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie

Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie

Dniom Akwarystyki, organizowanym w Muzeum Przyrody w Drozdowie, Magazyn Akwarium towarzyszy od początku. Przy okazji X jubileuszowej edycji wydarzenia przygotowaliśmy przegląd tych relacji z wydarzenia, które publikowaliśmy na łamach mA.

Na końcowych stronach zamieściliśmy program 2018. Relacja z tego wydarzenia będzie opublikowana drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2019 (173).

Zapraszamy do lektury!

X Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie 2018

W dniach 20–21 października 2018 roku odbyła się jubileuszowa dziesiąta edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Podczas imprezy interesujące prelekcje wygłosili naukowcy, hodowcy oraz pasjonaci akwarystyki. O pielęgnicach z jeziora Malawi mówił dr Roman Pawlak. Robert Kiercul przedstawił projekt współpracy Akwariuszy z dziećmi i młodzieżą tyczący promocji i rozwoju akwarystyki. Uczniowie z trzech białostockich szkół podstawowych zaprezentowali urządzone przez siebie akwaria, a dr Paweł Czapczyk wręczył prenumeratę Magazynu Akwariom trzem szkołom.

Następnie goście i uczestnicy zwiedzili Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, a po powrocie Rafał Maciaszek i Dorota Marcinek (SGGW w Warszawie) opowiedzieli o inwazyjnej w polskich wodach szczeżui chińskiej. Andrzej Nowicki (Superdiscus) omówił projekt Inspir, dotyczący współpracy akwarystów polskich, czeskich i niemieckich, natomiast po południu odbył się konkurs wiedzy akwarystycznej – biorący w nim udział zostali hojnie obdarowani urządzeniami i preparatami akwarystycznymi przez firmy branżowe.

Wieczorem w parku muzealnym odbyło się spotkanie integracyjne. A tańce, wspólne śpiewy i zabawy były możliwe dzięki kapeli ludowej Miód na Serce.

W niedzielę Rafał Maciaszek omówił krewetki Caridina cf. cantonensis, a także swoją wyprawę do Chin, zaś Dorota Marcinek wygłosiła referat o krewetkach Atyaephyra. Paweł Czapczyk przedstawił różne gatunki drzewołazów i ich hodowlę w terrarium, a Krzysztof Tomaszewski (OYA.pl) zdał relację ze swojej wyprawy do Peru. Marcin Reniec i Rafał Szuplewski (Tropical) zaprezentowali nowe pokarmy akwariowe firmy Tropical, zaś Marcin Rydzewski (Muzeum Przyrody w Drozdowie) opowiedział o swojej wizycie w bostońskim oceanarium

Prelekcjom towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno-terrarystyczna. Arowana.pl zaprezentowała arowany i płaszczki słodkowodne, Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów ryby, płazy i pająki, Akwariumonline.pl – zbiornik z Geophagus altrifons i Sturisoma aureum, Akwariusze oraz uczniowie z białostockich szkół – akwaria z neonami, pielęgniczkami, zbrojnikami czy razborami, Oceanika pokazała akwaria morskie, a Jacek Jędrzejczak pyszczaki hełmiaste. Wawarium.pl przygotowało akwarium w stylu retro oraz stoisko ze starymi czasopismami i sprzętem. Sklep Kameleon z Białegostoku zbiornik z aksolotlami meksykańskimi, Leszek Boczkowski wężogłowy oraz raki pręgowate, a Tomasz Janik (Sklep Green Art) terrarium tropikalne.

Podczas imprezy można było zapoznać się z ofertą firm Tropical i Fluval. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się też wystawy: znaczków pocztowych o tematyce ichtiologicznej (własność Janusza Dębskiego), fotograficzna (z minionych dziewięciu edycji) oraz malarska o tematyce ichtiologicznej autorstwa Justyny Kryszpin-Żmudy.

Kolejna edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbędzie się we wrześniu tego roku. Zapraszamy!

Tekst Adam Karwowski, fot. Archiwum Muzeum Przyrody w Drozdowie i Akwariuszy

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button