Lechosław Łątka: Filtracja w akwarium w praktyce
O powodzeniu hodowli tropikalnych ryb w akwarium w dużej mierze decyduje sprawnie działający system filtracyjny. Mając na uwadze dobrostan ryb, należy pamiętać o ich wrażliwości na złą jakość wody oraz inne czynniki środowiskowe. Aby zapewnić naszym podopiecznym właściwe warunki do rozwoju i życia, wskazane jest poważne podejście do zagadnienia filtracji wody w zbiorniku. Ryby mające dobrej jakości wodę odwdzięczą się nam pięknymi barwami, ciekawym zachowaniem oraz licznym potomstwem.
Planując system filtracyjny do naszego zbiornika, należy rozważyć kilka aspektów, ponieważ filtr dobieramy w zależności od wielkości akwarium, preferencji pokarmowych, miejsca jego ustawienia oraz liczby ryb. Jedynie dobrze działająca filtracja w akwarium zapewni nam wła-ściwe parametry fizykochemiczne wody. W każdym akwarium, niezależnie od wielkości, zaw-sze zachodzą różne procesy chemiczne i biologiczne. Najważniejszy pod względem gotowości wpuszczenia ryb do akwarium jest proces nitryfikacji, w którym uczestniczą tlenowe bakterie nitryfikacyjne, odpowiedzialne za rozkład produktów przemiany materii. Bakterie te znajdują się w całym zbiorniku, a w ich szybkim rozwoju pomaga właśnie dobrze działający system filtracyjny. Dlatego też należy dążyć do tego, aby ilość bakterii nitryfikacyjnych w akwarium była możliwe największa. Przed wpuszczeniem ryb do nowo zakładanego zbiornika należy przejść rozpocząć od etapu zwanego dojrzewaniem zbiornika. Obejmuje on kolejne cykle obiegu azotu w akwarium. Zwykle trwa ten okres ok. 30–40 dni od wprowadzenia kultur bak-terii, które podajemy zawsze na złoże biologiczne do filtra lub do rurki zasysającej wodę do filtra. Zamknięcie tego cyklu możemy stwierdzić, wykonując testami regularne pomiary para-metrów wody: amoniaku, azotynów i azotanów. Najprościej tłumacząc, jeżeli zauważymy, że amoniak i azotyny maleją do poziomów niewykrywalnych, a poziom azotanów się podniósł, to możemy uznać, że cykl nitryfikacyjny jest zamknięty i akwarium dojrzało biologicznie:
■ amoniak (NH3) = 0,0 mg/l (bardzo toksyczny dla ryb!)
■ azotyny (NO2-) = 0,0 mg/l
■ azotany (NO3-) = 25–30 mg/l.
Kultury bakterii nitryfikacyjnych najbezpieczniej jest wprowadzić do świeżego zbiornika za pomocą gotowych preparatów do startu, które można kupić w sklepach zoologicznych. Na pewno proces dojrzewania przyspieszy uzupełnienie wody w nowym akwarium dojrzałą bio-logicznie wodą ze stabilnego pod względem biologicznym zbiornika, wykorzystanie dojrza-łych, ale w miarę nieobciążonych materią organiczną wkładów filtracyjnych (ok. 30– 50% objętości masy filtracyjnej) z innego pracującego akwarium.