ArtykułyEncyklopedia

Garra rufa

Encyklopedia akwarystyczna

„Cudak kamienny”  (Garra rufa)

Pochodzenie: zamieszkuje wody Euroazji. Jest spotykany w dorzeczach Jordanu, Tygrysu, Eufratu i Orontes. Występuje również w rzekach i strumieniach południowej Turcji oraz północnej Syrii. Odznacza się ogromną elastycznością środowiskową. Oprócz rzek zasiedla strumienie, jeziora, a nawet niewielkie, muliste zbiorniki. Niektóre populacje tej ryby przystosowały się do życia w gorących źródłach.

Wielkość: do 14 cm długości.

Zbiornik: poj. min. 200 l. Należy zapewnić dość silne oświetlenie i wydajną filtrację tworzącą lekki prąd wody. Podłoże piaszczyste z posadzonymi w nim licznymi roślinami. W akwarium powinno znaleźć się jak najwięcej kryjówek. Woda o temp. 15-28⁰C, jej pozostałe parametry bez większego znaczenia (gatunek o szerokich zdolnościach przystosowawczych).

Charakterystyka: spokojny i towarzyski gatunek stadny. Wiedzie przydenny tryb życia. Powinien być pielęgnowany w grupach składających się z co najmniej kilku osobników. Bez przeszkód można łączyć go z innymi łagodnymi rybami o podobnych wymaganiach. Sporadycznie może uszkadzać niektóre delikatniejsze rośliny.

Opis: ryba kształtem przypomina nieco naszego krajowego kiełbia albo azjatyckie grubowargi. Odznacza się lekko wysklepionym grzbietem i niemal prostą linią brzucha. Ciało jest cylindryczne, pokryte drobnymi łuskami barwy szarobrunatnej z metalicznym połyskiem. Płetwy są żółtawe. Samce różnią się od samic posiadaniem nieco dłuższych płetw piersiowych oraz – w okresie rozrodczym – występowaniem charakterystycznej wysypki tarłowej.

Pokarm: w naturze ryby te żywią się głównie drobnymi organizmami porastającymi zanurzone w wodzie kamienie, skały i inne przedmioty. W akwarium zjadają glony oraz przystosowują się do pobierania sztucznych, opadających na dno pokarmów, np. w postaci tabletek (należy zapewnić znaczny udział pokarmu roślinnego, najlepiej ze spiruliną). Populacje zamieszkujące gorące źródła wykorzystują jako pokarm złuszczającą się skórę kąpiących się w nich zwierząt i ludzi. Te niezwykłe właściwości Garra rufa znalazły zastosowanie w dermatologii – usuwając martwy naskórek ryby te są w stanie zmniejszać cierpienie ludzi chorych na łuszczycę i inne przewlekłe choroby skórne. W wielu krajach świata są one trzymane w specjalnych basenach z ciepłą wodą, w których przeprowadza się lecznicze kąpiele.

Rozmnażanie: dość chętnie mnoży się w akwariach. Ikra jest składana bezpośrednio do wody. W zbiorniku tarliskowym należy zainstalować ruszt ikrowy lub wyłożyć dno gęstymi roślinami (np. mchem jawajskim), bowiem tarlaki z reguły natychmiast zjadają jaja. Wylęgające się z ikry młode należy karmić początkowo najdrobniejszym żywym planktonem (pierwotniaki, świeżo wyklute larwy solowca), stopniowo przechodząc na suche karmy w drobnych płatkach i granulkach.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button