ArtykułyEncyklopedia

Gekko gecko

Encyklopedia terrarystyczna

Gekko gecko
gekon toke, toke

Występowanie: Azja południowo-wschodnia: lasy tropikalne, tereny skaliste. Jaszczurka ta chętnie zasiedla zarówno opuszczone, jak i zamieszkałe siedziby ludzkie.

Charakterystyka: toke to jeden z największych gekonów świata – maksymalnie osiąga długość 40 cm. ubarwienie szarawe do oliwkowego z kontrastowymi (pomarańczowymi, czerwonawymi i niebieskimi) plamkami. Oko chronione przezroczystą nieruchomą powieką. Aktywny o zmroku. Bez problemu wspina się po szkle i chodzi po suficie.

Pokarm: owady i ich larwy, pisklęta, małe płazy i gady, niewielkie gryzonie (insekty podawane w terrarium należy suplementować witaminami i minerałami dla gekonów).

Terrarium: dla pary toke lub 1 samca i 2–3 samic wiwarium wertykalne 80x60x100 cm. Tył i boczne ściany należy wykleić korą dziewiczą, korkiem, xaximem, styropianem itp. Temperatura w dzień granicach 27–30°C (wyższa pod promiennikiem) – w nocy spadek o kilka stopni. Rano i wieczorem wnętrze zbiornika należy obficie zrosić letnią wodą. Wskazane żywe rośliny tropikalne. 10–12-godzinny cykl oświetleniowy. Nie wymaga oświetlenia uV.

Uwagi: gatunek wybitnie terytorialny; nieufny wobec człowieka – potrafi syczeć i boleśnie kąsać. W jednym terrarium nie można trzymać dwóch samców.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button