Artykuły

Gekon liścioogonowy Uroplatus phantasticus w domowym terrarium

Terrarystyka - gady

Paweł Walenciak: Gekon liścioogonowy Uroplatus phantasticus w domowym terrarium

Gekony z rodzaju Uroplatus, znane szerzej jako gekony liścioogonowe, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych jaszczurek na świecie. Gady te, o niesamowitym, kryptycznym ubarwieniu, do perfekcji opanowały sztukę kamuflażu. Właśnie o nich będzie traktował mój artykuł w bieżącym wydaniu Magazynu Akwarium.

Obecnie opisanych naukowo zostało 19 gatunków gekonów z rodzaju Uroplatus, jednakże wciąż prowadzone są badania, które mają wyodrębnić kolejne, jak dotąd nieopisane, gatunki. W mojej hodowli posiadam przedstawicieli dwóch taksonów: Uroplatus henkeli oraz Uroplatus phantasticus – i na opisie tego drugiego skupię się w tym artykule.

Przymiarki do hodowli

O uroplatusach po raz pierwszy usłyszałem bardzo dawno temu, kiedy jako młody chłopak wkraczałem w świat terrarystyki. Zawsze mnie fascynowały. Dużo o nich czytałem na zagranicznych forach, gdyż w tym czasie mało było o nich informacji w języku polskim. Przez wiele lat jednak nie mogłem zdecydować się na ich hodowlę. Sądziłem wtedy, że moje doświadczenie nie jest wystarczające, a także – że nie będę mógł zapewnić im właściwych warunków.

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button