ArtykułyEncyklopedia

Hygrophila pinnatifida

Encyklopedia akwarystyczna

Hygrophila pinnatifida

Pochodzenie: zamieszkuje zbiorniki wodne i mokradła Indii.

Opis: posiada niebywale dekoracyjne liście o charakterystycznej, piłkowato głęboko powycinanej blaszce. Barwa górnej strony liści bywa bardzo zmienna w zależności od oświetlenia od ciemnozielonej po czerwonobrązową. Ich powierzchnia odznacza się charakterystycznym połyskiem. Dolna strona blaszki liściowej ma barwę czerwonego wina. Liście są gęsto osadzone na krótkich łodyżkach i układają się w płaszczyźnie poziomej, tworząc ozdobne, parasolowate twory.

Warunki uprawy: dość wymagająca roślina. W akwarium należy zapewnić jej grubą warstwę żyznego podłoża (wskazany jest dobry podkład dla roślin lub specjalistyczne podłoże ze spiekanej gleby wulkanicznej). Oświetlenie powinno być stosunkowo silne. Parametry wody mają mniejsze znaczenie. Aby zachować wyjątkowo dekoracyjny, parasolowaty pokrój tej nadwódki, zaleca się regularne przycinanie końcówek pędów głównych, co pobudza je do wytwarzania pędów bocznych i naturalnego zagęszczania kęp rośliny.  

Rozmnażanie: za pomocą sadzonek.

Wykorzystanie: gatunek ten stanowi jedną z nowości stosunkowo od niedawna spotykanych w akwariach (był m.in. prezentowany w zbiornikach kilku znanych producentów roślin wodnych podczas tegorocznych targów INTERZOO w Norymberdze – przyp. red.). Wyjątkowo dekoracyjna, oryginalna roślina mogąca stanowić ozdobę każdego akwarium roślinnego. Najlepiej prezentuje się posadzony w średniej wielkości kępach w przedniej części zbiornika na tle skał, drewna, lub innych roślin o kontrastowych barwach i kształtach liści. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button