Artykuły

Janusz Wierzbicki: Sitówka złocista (Hyperolius puncticulatus)

TERRARIUM – PŁAZY

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Sitówka złocista (Hyperolius puncticulatus)

[fragment artykułu: Janusz Wierzbicki: Sitówka złocista (Hyperolius puncticulatus)]

Sitówki, zwane inaczej żabami szuwarowymi (ang. reed frogs), to zbiorowe określenie dla części przedstawicieli rodziny Hyperoliidae, zaliczanej do płazów bezogonowych (Anura), której członkowie zamieszkują Afrykę subsaharyjską, Seszele oraz Madagaskar. Z wyglądu wiele z tych żab przypomina rzekotki, które jednak należą do osobnej rodziny Hylidae.

Do rodziny sitówkowatych (Hyperoliidae)

zaliczają się też inne, dosyć powszechnie spotykane w handlu rodzaje, takie jak: Kassina, Leptopelis, Afrixalus czy Heterixalus. Tematem artykułu jest jednak konkretny gatunek – Hyperolius puncticulatus, a przynajmniej zwierzęta, które pod tą nazwą występują w handlu. Strona IUCN, klasyfikująca – co warto zauważyć – Hyperolius puncticulatus jako gatunek „zagrożony” (E), sugeruje, że obecne w hodowlach osobniki tego gatunku to w istocie Hyperolius substriatus. Bez fachowego oznaczania przez herpetologa specjalizującego się w tej grupie płazów nie jest w zasadzie możliwe osądzenie, kto ma rację, porównywanie na podstawie zdjęć w Google Grafice jest bezcelowe, choćby ze względu na ogromną różnorodność ubarwienia występującą w obrębie poszczególnych gatunków rodzaju Hyperolius.

Pozwolę sobie pominąć szczegółowy opis wyglądu omawianego płaza,

ponieważ uważam, iż w dobie powszechnej dostępności dobrej jakości fotografii nie ma on praktycznego zastosowania. Sitówki są niewielkimi zwierzętami – samice osiągają rozmiary od 3,0 do 3,7 cm, a samce są nieco mniejsze i rzadko przekraczają 2 cm długości. Omawiana populacja, której przedstawicieli (bez konsultacji ze specjalistami) wraz z przyjaciółmi z płaziego hobby „ochrzciliśmy” po polsku sitówką złocistą, jest jednym z niewielu gatunków afrykańskich płazów, które okazały się dobrze adaptować i chętnie mnożyć w niewoli. Jedynym gatunkiem z tego samego rodzaju, który pod względem zdolności adaptacyjnych do życia w niewoli może dorównywać sitówce złocistej, jest nieco do niej podobny Hyperolius mitchelli, którego odróżnia od sitówki złocistej przede wszystkim obecność białych plamek na piętach.

Odporność na zmienne warunki środowiska, łatwość w rozrodzie oraz swobodne pokazywanie się w dzień (choć należy zaznaczyć, że – mimo wszystko – są to zwierzęta o aktywności nocnej) przemawiają dobitnie za tym, by płaza tego uznać za gatunek łatwy w chowie i hodowli, a zatem doskonale nadający się dla początkujących hobbystów.

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania]

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2018 (168).
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close