Magazyn AkwariumWydarzenia

Magazyn Akwarium nr 2/2021 (186)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Drodzy Czytelnicy!
„To idzie nowość!” – można by zakrzyknąć, oglądając zmienioną okładkę i odświeżoną szatę graficzną Magazynu Akwarium. Mamy nadzieję, że ten powiew nowoczesności przypadnie Wam do gustu i pozwoli na lepszy niż dotychczas odbiór poszczególnych artykułów i treści. Jedno się przecież nie zmieniło i z pewnością nie zmieni: obrany już dawno temu kurs na profesjonalne, a zarazem przystępne pokazywanie akwarystyki we wszelkich jej przejawach zostanie utrzymany.

W bieżącej edycji mA przybliżamy zarówno akwarystykę biotopową – reprezentowaną przez rosyjskiego znawcę i pasjonata Alexeya Malysheva, który opowiada o ichtiofaunie Wałdajki – jak i akwarystykę naturalną w absolutnie topowej odsłonie. Oto Paweł Mielniczek przedstawia i omawia swoje znakomite aranżacje, wprowadzając w arkana sztuki aquascapingu. Z kolei akwarystyka tradycyjna wcale nie ustępuje pola i przybiera w 186. numerze mA kształt – by tak rzec – zagrzebca długopłetwego, którego chów i hodowlę przybliża Hubert Zientek, podczas gdy debiutujący na naszych łamach tandem, Iwona Borkowska i Paweł Gieraszek, opisuje barwne odmiany skalarów, co do których pojawiło się w ostatnich latach wiele nieścisłości i kontrowersji. 

Terrarystyka i oczko wodne? Ależ oczywiście – przecież nie mogło tych działów zabraknąć. O rozmnażaniu zjawiskowych drzewołazów w terrarium pisze Monika Furtek z Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego, a Piotr Kazimirski, reprezentujący Klub Przyrodników, instruuje, jak założyć oczko wodne dla rodzimych gatunków płazów.

Z miłości do mórz i oceanów, a zwłaszcza do ryb rafy koralowej powstał tekst Michaliny Pączkowskiej z Akwarium Gdyńskiego. Autorka uzmysławia nam (nie tylko przecież akwarystom!) nieoczywisty związek popkultury z akwarystyką i to, jakim cieniem na środowisku naturalnym kładzie się rozbudzony nadmiernie popyt na wybrane gatunki ryb morskich.

A to jeszcze nie koniec. Właśnie minęła 10. rocznica śmierci Darka Firleja – założyciela i pierwszego redaktora naczelnego mA. Jego wielowymiarową postać przybliża nam – zarówno tym, którzy go znali, jak i tym, którzy nie mieli okazji się z nim zetknąć – w bardzo osobistym tonie Anna Stepnowska.

O przeszłości polskiej i europejskiej akwarystyki, o teraźniejszości, a nade wszystko o tym, co czeka nas w najbliższych miesiącach traktuje rozmowa z Bogumiłą Jankiewicz – jedną z najbardziej zasłużonych postaci branży akwarystycznej w Polsce.

Szczerze i serdecznie zachęcam Was do przeczytania tej rozmowy i całego bieżącego wydania Magazynu Akwarium.

Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 2/2021

ARTYKUŁY

POSTACIE AKWARYSTYKI
Anna Stepnowska
Dziesiąta rocznica śmierci założyciela „Magazynu Akwarium”

AQUASCAPING
Droga aquascapera
Z Pawłem Mielniczkiem, czołowym aquasceperem Polski i Europy, rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Zagrzebiec długopłetwy (Pterolebias longipinnis) – łatwy chów, pracochłonny rozród w akwarium

ROZMOWA MA
Aquael znaczy lider
Z Bogumiłą Jankiewicz, współzałożycielką i współwłaścicielką firmy Aquael, rozmawia Paweł Czapczyk

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Alexey Malyshev
Rzeka Wałdajka (Europa Wschodnia, Rosja)

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Iwona Borkowska, Paweł Gieraszek
Pterophyllum scalare – tajemnice odmian barwnych

AKWARYSTYKA MORSKA
Michalina Pączkowska
Gdy popularność szkodzi

TERRARYSTYKA – PŁAZY
Monika Furtek
Hodowla płazów bezogonowych z rodzajów Dendrobates, Epipedobates oraz Ranitomeya

OCZKO WODNE
Piotr Kazimirski
Zakładamy oczko wodne dla płazów

STAŁE RUBRYKI

Encyklopedia terrarystyczna
Produkty – nowości na rynku

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button