Artykuły

Roślinność w jeziorze Tanganika

Rośliny akwariowe

Lechosław Łątka: Roślinność w jeziorze Tanganika

Wielu akwarystów, myśląc o założeniu akwarium z biotopem jeziora Tanganika, zastanawia się, czy możliwe jest w celach dekoracyjnych i nie tylko uzupełnienie akwarium o „coś” zielonego, czyli roślinność. Istnieje powszechny stereotyp, że akwarium z „Tangą” to tylko kamienie i nic więcej…

Podczas wystaw akwarystycznych i różnego rodzaju imprez o podobnym charakterze można nawet spotkać się z zarzutem, że w akwariach z pielęgnicami pochodzącymi z tego jeziora nie powinno być żadnej roślinności, ponieważ nie występuje ona w jeziorze. Wręcz padają sugestie, że jest to „antyreklama” właściwej pielęgnacji ryb z tego jeziora. Nic bardziej mylnego! Oczywiście w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że rośliny mogą być umieszczone w akwarium z wybranymi gatunkami ryb, które tych roślin nie niszczą i dla których nie będą one pokarmem.

Akwaryści idący wbrew utartym szlakom i stereotypom i chcący umieścić w swojej domowej „Tandze” rośliny, dzielą się na tych, którzy starają się odwzorować wiernie biotop, i na tych, którzy umieszczają w akwarium tanganickim rośliny nie do końca pokrywające się z biotopem – i wówczas mają dużą dowolność, jeśli chodzi o wybór określonych gatunków. Możemy bowiem umieścić w akwarium z gatunkami z jeziora Tanganika rośliny „niebiotopowe”, o ile tylko wytrzymają warunki panujące w zbiorniku, zwłaszcza parametry fizykochemiczne wody. Do takich roślin „niebiotopowych” często spotykanych w akwariach należą między innymi Anubias sp., kryptokoryny, inaczej zwane zwartkami (Cryptocoryne sp.) czy mikrozorium (Microsorium pteropus).

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button