Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 4/2012 (117)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 4/2012

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo, do jakiego stopnia jest popularna w Polsce akwarystyka? Do przemyśleń na ten temat skłoniło mnie pewne wydarzenie. Otóż kilkanaście dni temu miałem przyjemność podróżować do Katowic w towarzystwie niedawno poznanej osoby z branży teatralnej. Ponieważ uwielbiam teatr, kilka godzin jazdy samochodem minęło bardzo szybko na rozmowach o naszych, jakże różnych, profesjach. W pewnym momencie mój nowy znajomy zapytał mnie, czy w Polsce jest dużo akwarystów.

Odruchowo odpowiedziałem, że tak,

później jednak zacząłem się nad tym zastanawiać i myśl ta nie dawała mi spokoju i to do tego stopnia, że, gdy kilka dni temu niespodziewanie zadzwonił do mnie dziennikarz z biznesowego czasopisma branży zoologicznej z prośbą o informacje w sprawie aktualnej popularności akwarystyki oraz widocznych w jej obrębie nowych trendów, moja wypowiedź była już dużo bardziej stonowana. No bo, czy rzeczywiście jest nas tak dużo? Osobiście znam co prawda bardzo wielu posiadaczy akwarium, ale zaskakująco wielu z nich jest w wieku zbliżonym do mojego (powiedzmy plus-minus 10 lat), pochodzi więc z pokolenia, którego dzieciństwo lub młodość przypadały w latach 70.-80. ubiegłego stulecia, gdy akwarystyka święciła tryumfy i niemal każdy dzieciak (nie tylko zresztą) miał w domu akwarium. Większość z tych osób odeszła z czasem od tego hobby, wielu jednak – po latach – z sentymentem do niego powróciło już jako dorośli.

Mając zupełnie inne możliwości finansowe, poparte rewolucją technologiczną, jaka zaszła w międzyczasie w budowie zbiorników i ich wyposażenia oraz dużą wiedzę praktyczną, wystartowali na nowo z zupełnie innego poziomu, specjalizując się w konkretnych gałęziach akwarystyki, takich jak zakładanie akwariów naturalnych, biotopowych, roślinnych czy morskich. O zaawansowany poziom naszego hobby możemy być więc raczej spokojni.

Co jednak z nowymi adeptami zaczynającymi swą przygodę z rybkami od tradycyjnego gupika począwszy? Czy klasyczne „akwarium z neonkiem” (jak ujął to wspomniany przeze mnie dziennikarz) odchodzi powoli do lamusa? Miejmy nadzieję, że nie, i starajmy się propagować wśród znajomych akwarystykę jako ciekawy sposób spędzania czasu oraz samo akwarium jako estetyczny i nieszablonowy element wystroju naszych domostw.

W bieżącym numerze MA zapraszam do zapoznania się z obszernym artykułem Heiko Blehera, który – tym razem – zabierze nas do dalekiej Australii. Dla miłośników akwarystyki morskiej przygotowaliśmy sporą dawkę informacji o oryginalnych, pełzających rybach, jakimi są ślizgi z rodziny Blennidae. Polecam również artykuł Wojciecha Sierakowskiego przedstawiający następnego pyszczaka dla początkujących – Iodotropheus sprengerae, a poza tym drobiazgowy materiał dr Huberta Zientka o rozmnażaniu,  zdawałoby się, tak dobrze znanego, a wciąż zdumiewającego danio pręgowanego, czwartą część tekstu Anny Malinowskiej o „czarnych wodach”, opis tajemniczego czukuczana i rzadko hodowanego promieniaka białopłetwego. To nie wszystko. Aby przekonać się, czym jeszcze chcemy Państwa zaskoczyć, zapraszam do lektury kwietniowego numeru MA.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 4/2012

Edytorial

Ciekawostki

Wody Północnej Australii

Żywy i kolorowy obraz, czyli pyszczaki z jeziora Malawi w twoim domu. Część 5: gatunki dla początkujących – Iodotropheus sprengerae

Akwarium roślinne – jak zacząć?

Akwarium biotopowe czarnych wód – jak założyć akwarium biotopowe czarnych wód Ameryki Południowej, cz. 4

Od „pięciu” do „stu osiemdziesięciu”, czyli wspomnień czar przed szybą akwarium

Czukuczan chiński – kuriozum z rzeki Jangcy

Ślizgi w akwarium morskim: przegląd gatunków z rodzajów Ecsenius i Salarias

Prionobrama filigera – kąsacz z czerwonym ogonem

Danio pręgowany – karpiowaty o światowej karierze

Listy do redakcji

Encyklopedia

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button