Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 5/2012 (118)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 5/2012

Szanowni Państwo,

mam nadzieję, że spodobała się Państwu okładka bieżącego numeru MA, choć przypuszczam, że po raz kolejny może stać się ona powodem do dyskusji i kontrowersji.

Właśnie o to jednak mi chodziło, gdyż chciałem zwrócić w ten sposób Państwa uwagę na ważny i wciąż nie uregulowany w polskim prawodawstwie problem, jakim jest trzymanie zwierząt, a konkretnie ryb, w kulach. W wielu miejscach na świecie kwestia ta doczekała się już legislacyjnego rozwiązania. Całkowity zakaz pielęgnacji ryb w kulach, a nawet sprzedawania samych kul do celów akwarystycznych obowiązuje m.in. w Szwecji, w Niemczech i w części Włoch. Od wielu lat wystawianie żywych zwierząt w zbiornikach o kulistym kształcie jest surowo zabronione na licznych wystawach i targach branżowych, w tym na odbywających się właśnie w maju najważniejszych światowych targach zoologicznych INTERZOO w niemieckiej Norymberdze.

Tymczasem u nas nie ma w tej dziedzinie żadnych regulacji – co więcej, wiele osób niezwiązanych z akwarystyką wręcz utożsamia przysłowiową „kulę ze złota rybką” z tym hobby, nie zdając sobie sprawy, że w gruncie rzeczy stanowi ona ni mniej ni więcej jak tylko wyrafinowane narzędzie tortur dla tych zwierząt.

Redakcja MA jest przeciwna przetrzymywaniu ryb w kulach – aby uzmysłowić wszystkim związane z tym problemy i zagrożenia, w bieżącym numerze publikujemy więc obszerny materiał na temat wszystkich „przeciw” dla kuli zarówno natury praktycznej, jak i humanitarnej.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny MA

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 5/2012

Edytorial

Ciekawostki

Darién – niezwykłe bagna Panamy

Kula – prawda i mity

„Nie taki diabeł straszny”, czyli co należy wiedzieć przed założeniem akwarium morskiego, cz. 1

Akwarium biotopowe czarnych wód – jak założyć akwarium biotopowe czarnych wód Ameryki Południowej, cz. 5

Strzebla potokowa – idealna ryba akwariowa naszych wód

„Glonojady” w akwarium

Czarna perła z Amazonki – Channa gachua w dwóch odsłonach

Listy do redakcji

Encyklopedia

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button