Artykuły

Magiczna moc akwarium

Poznajmy się

Ludmiła Bogalska (Archiwum Stowarzyszenia Aktywni): Magiczna moc akwarium

Stowarzyszenie Aktywni

Nie od dziś wiadomo, że kontakt z przyrodą koi nerwy, uspokaja i poprawia nastrój. Prowadzone są badania, które dowodzą, że zieleń i woda w naszym otoczeniu korzystnie oddziaływają na ludzki organizm – wpływając chociażby na obniżenie ciśnienia krwi.  W Stowarzyszeniu AKTYWNI w Białymstoku uznaliśmy zatem, że dobrym sposobem na to, aby wesprzeć zdrowie psychiczne oraz fizyczne osób niepełnosprawnych, przebywających pod naszą opieką, może być założenie akwarium.

Nasza przygoda z akwarystyką nie trwa zbyt długo, ale jej efekty są już widoczne i bardzo nas cieszą.  Nieco ponad rok temu nawiązaliśmy współpracę z Akwariuszami z Białegostoku. To pasjonaci i popularyzatorzy akwarystyki. Dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu wielu ludzi dobrej woli w naszym ośrodku dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w maju 2019 roku pojawiło się pierwsze akwarium. Wzbudziło ono zainteresowanie podopiecznych i kadry. Zaczęliśmy się wspólnie uczyć opieki nad rybkami i roślinami, a one odwdzięczyły się nam szybkim rozwojem i pięknym wyglądem.

Od tego momentu wszystko potoczyło się błyskawicznie. Akwarystyka jako forma zooterapii (animaloterapii) na stałe zagościła w naszych placówkach. Obecnie posiadamy cztery zbiorniki, a piąty właśnie powstaje.

Zauważamy, że akwarium bardzo pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie naszych niepełnosprawnych podopiecznych. Są to osoby dorosłe ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym intelektualnej, i z różnego typu sprzężeniami. Wielu spośród nich zaangażowało się do opieki nad rybkami i jest to dla nich znakomita forma terapii zajęciowej. Troska o czystość zbiornika, podmiany wody, karmienie i tym podobne czynności podnoszą ich poczucie własnej wartości, dają satysfakcję i przyjemność. Wszyscy podopieczni chętnie obserwują „podwodne światy zamknięte w szkle” i w ten sposób się wyciszają i relaksują. Kącik akwarystyczny to „magiczne” miejsce, w którym skutecznie poprawia się samopoczucie nie tylko podopiecznych, ale i pracowników.

Akwarystyka rozwija, aktywizuje i poszerza horyzonty. Nasi podopieczni zdobywają nowe umiejętności i wiedzę, poznają ciekawych ludzi, uczestniczą w interesujących wydarzeniach. Takimi były m.in. wizyta w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, udział w XI Ogólnopolskich Dniach Akwarystyki w Drozdowie oraz cykl prelekcji i warsztatów prowadzonych przez dra Pawła Czapczyka zatytułowanych Tajemnice zwierząt w akwarium, terrarium i naturze. W dniach 13–15 lipca 2020 roku odbyły się kolejno spotkania we wszystkich Ośrodkach Dziennego Pobytu Stowarzyszenia AKTYWNI w Białymstoku. Oprócz podopiecznych i pracowników pojawili się na nich również inni goście zainteresowani tematyką.

Założenie akwarium w placówce rehabilitacyjnej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie przyniosło wszystkim wiele dobra. Poczynając od terapii zajęciowej – poprzez poprawę nastroju i relaksację – aż po aktywizację społeczną i rozwój osobisty.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button