Artykuły

Małe, „karłowate” pielęgnice z Ameryki Centralnej, czyli Amatitlania myrnae oraz Amatitlania nanolutea w akwarium

Ryby - Ameryka Środkowa

Lechosław łątka: Małe, „karłowate” pielęgnice z Ameryki Centralnej, czyli Amatitlania myrnae oraz Amatitlania nanolutea w akwarium

Pielęgnicowate (Cichlidae) cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem wśród polskich akwarystów ze względu na ubarwienie, łatwość hodowli, zachowania behawioralne oraz zróżnicowanie ekologiczne. Obszar występowania pielęgnicowatych obejmuje głównie Afrykę i Madagaskar, Amerykę Południową i Centralną (Środkową), Kubę, Indie, Sri Lankę i Azję Mniejszą. Większość gatunków żyje w słodkich wodach jezior, potoków czy rzek. Z każdym rokiem obserwuje się pojawianie się nowych gatunków bądź odmian w naszych akwariach. Oczywiście jest to bardzo pozytywne zjawisko, które jeszcze bardziej zachęca miłośników pielęgnic do szerszego zainteresowania się tą grupą ryb.

Najbardziej popularne są gatunki zamieszkujące wody Ameryki Południowej (np. z rodzaju Apistogramma, Geophagus, Pterophyllum, Satanoperca, Symphysodon). Mniej znane, a równie ciekawe są taksony zamieszkujące Amerykę Centralną (Środkową). Pielęgnicowate zamieszkujące ten rejon charakteryzują się dużą różnorodnością pod względem ciekawego wzorzystego ubarwienia oraz wielkości (np. największa pielęgnica tego regionu to Parachromis dovii, osiągająca ponad 70 cm długości). Ryby te pochodzą z wielu różnych biotopów, poczynając od kraterowych jezior wulkanicznych, przez szybko płynące rzeki i strumienie, do słonawych środowisk włącznie. Ta bioróżnorodność pozwala na dobranie przez akwarystę gatunku do swoich możliwości pod względem zbiornika i zaawansowania w hodowli ryb.

Pielęgnice karłowate

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button