ArtykułyWydarzenia

Pet Fair Aquascaping Contest 2019

Pet Fair Konkurs akwarystyczny

Mistrzostwa Pet Fair Aquascaping Contest odbyły się w hali Expo podczas Międzynarodowych Targów Zoologicznych Pet Fair w Łodzi, w dniach 13–15 września. Dzięki współpracy z Miejską Areną Kultury i Sportu miałam przyjemność po raz pierwszy organizować tak duże wydarzenie, którego celem był rozwój aquascapingu i zaprezentowaie go nie tylko osobom z kręgów akwarystycznych, ale również każdemu, kto nigdy nie miał styczności z akwarystyką i być może kiedyś będzie chciał spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Chcieliśmy zarazić pasją jak największe grono odbiorców. A ponieważ jak dotąd za mało jest w Polsce tego typu wydarzeń, zależało mi, by impreza miała jak najszerszy wymiar: obok pięknych akwariów, które zostały stworzone przez aquascaperów, przeprowadziliśmy też kilka razy pokazy na żywo dla szerokiego grona osób zainteresowanych tematem, a także dla wszystkich odwiedzających hale targowe. Prezentacje odbywały się zarówno w strefie Akademii Magazynu Akwarium, jak i w strefie aquascapingu, gdzie aranżowano prace konkursowe. Kilkugodzinne występy na żywo przeprowadziłam wraz z Saschą Hoyerem (Scaper Lounge), naszym gościem z Frankfurtu, Michałem Adamkiem (Aqua Show), tegorocznym mistrzem Europy w aquascapingu, oraz Dominiką Milewską (Podwodne Ogrody), aquascaperką, z którą zakładałam już mnóstwo akwariów, nie tylko na pokazach. Te osoby zostały również zaproszone do jury konkursu. Pokazaliśmy techniki aquascapingowe, metody klejenia aranżacji, układania skał i korzeni, omówiliśmy uruchamianie akwarium na podłożach aktywnych, pracując m.in. na podłożu Maflora Intenseod naszego sponsora – Aquaray. Wszystkim jurorom i współpracownikom serdecznie dziękuję za wsparcie.

Eliminacje

Eliminacje do konkursu trwały kilka miesięcy, termin nadsyłania zgłoszeń upływał 20 sierpnia. Każda osoba pełnoletnia, która pasjonuje się aquascapingiem, mogła wystartować w mistrzostwach. Komisja przeprowadziła eliminacje na podstawie zdjęć prac. Każda z osób wysłała nam zdjęcia kilku swoich prac, więc mieliśmy obraz tego, jaki jest poziom kandydata w dziedzinie aquascapingu i czy dana osoba poradzi sobie podczas mistrzostw. Osoby zakwalifikowane to nie tylko Polacy, zgłosiła się także zawodniczka z Wilna, która przedstawiła nam niezwykle piękne zdjęcia swoich akwariów.

Finał

Spośród nadesłanych zgłoszeń do finału zakwalifikowano 10 uczestników: Jurgitę Bendinskiene, Krzysztofa Bliźniaka, Łukasza Ciszkowskiego, Aleksandrę Dąbrowską, Michała Dąbrowskiego, Adriana Jelonka, Pawła Kowalczyka, Patryka Prościńskiego, Kamila Sobalę, Krzysztofa Ziółkowskiego. Dbając o wysoki poziom konkursu, spośród nadesłanych prac wybraliśmy najbardziej utalentowane osoby, które miały możliwość pokazać swój kunszt podczas finału. Zawodnicy mogli tworzyć swoje akwaria w czwartek oraz w piątek, przy czym w piątek rozpoczęły się już targi i osoby zwiedzające miały okazję obserwować zmagania uczestników na żywo, podpatrzeć techniki oraz różne ciekawe rozwiązania, które zastosowali uczestnicy PFAC w zbiornikach konkursowych.

Prace konkursowe zaprezentowane w finale były na wysokim poziomie, bardzo zróżnicowane pod względem stylu i doboru materiałów dekoracyjnych. Zastosowano różnorodne skały, korzenie oraz roślinność. Każde akwarium było inne i unikatowe. Niektóre bardzo wypełnione kompozycyjnie, inne lekkie, z oszczędną aranżacją o dużej ilości wolnych przestrzeni.

Uczestnicy mieli do dyspozycji akwaria 60 x 30 x 36 cm opti white, viv od firmy Aquaray, podłoża aktywne, piaski, żwiry, różne rodzaje skał i lawy oraz roślinność od firmy Plantis, korzenie zasponsorowała firma Budomal z Łodzi. Skoro już mowa o sponsorach, to warto w tym miejscu napisać nieco więcej…

Sponsorzy – bez nich nic by się nie udało

Jako pierwsza zadeklarowała pomoc firma Aquaray i od niej wszystko się zaczęło. Firma ta udostępniła nam akwaria, oświetlenie Chihiros oraz NuniQ na nasze pokazy w strefie aquascapingu, filtry, materiały dekoracyjne, żwiry, podłoża, przygotowała szafki pod akwaria z personalizacją danego uczestnika oraz przekazała dla zwycięzców trzy profesjonalne minizestawy akwariowe. Każdy z uczestników otrzymał też pakiet startowy od Aquaray, składający się z narzędzi do aquascapingu oraz preparatów do akwarium. To nie tylko sponsorzy, ale też przyjaciele, którzy bardzo mocno wsparli te mistrzostwa, chcę więc bardzo mocno podziękować za wszystko Martynie Szyszce i Andrzejowi Konarskiemu.

Podziękowania należą się firmie Sverima, która podarowała dla pierwszych czterech uczestników akwaria opti white 60 x 30 x 35 cm z grawerem, oraz firmie Aqua-Mag, która podarowała preparaty dla wygranych uczestników.

FirmaPlantis zasponsorowała nagrodę dla zwycięzcy – voucher na kwotę 2000 zł – oraz udostępniła rośliny na mistrzostwa i na pokazy zakładania akwariów. Drugą nagrodę pieniężną – voucher na kwotę 1000 zł – podarowała firma Tan-Mal, dystrybutor profesjonalnych pokarmów OSI z szeroką ofertą ryb z jezior Tanganika i Malawi. Trzecią nagrodę pieniężną – voucher na kwotę 500 zł – zasponsorowała firma Aqua-Mag, hurtownia akwarystyczna specjalizująca się w zróżnicowanej ofercie profesjonalnego sprzętu i preparatów do akwarium.

Patronem medialnym imprezy był Magazyn Akwarium.

Najlepsi z najlepszych

Między poszczególnymi miejscami na podium były momentami różnice 1 punktu. Ocenialiśmy wrażenie ogólne zbiornika, kompozycję, umiejscowienie i dopasowanie roślin do danej aranżacji, klarowność wody, kreatywność. Każdy z uczestników mógł zebrać maksymalnie 100 punktów od jednego jurora. Następnie punktacje od wszystkich jurorów były sumowane. W konkursie wzięły udział dwie kobiety i obie zakwalifikowały się do pierwszej piątki, co bardzo mnie cieszy, zważywszy na fakt, że to ja przetarłam szlaki kobiet w aquascapingu, będąc jedną z pierwszych aquascaperek w Polsce.

Zwyciężyła praca Łukasza Ciszkowskiego z Warszawy, który brał udział w takim wydarzeniu po raz pierwszy, a swoje techniki aranżacji szlifował w Aqua Show – salonie Michała Adamka. Jego aranżacja opierała się na konstrukcji ze skał dragon stone (smocza skała), drobnolistnych roślinach trawnikowych, a wszystko w otoczeniu podświetlanego tła.

Krzysztof Bliźniak z Łodzi, zdobywca drugiego miejsca, stworzył dioramę z korzeni, ścieżkę z piasku w otoczeniu lawy, mchów, epifitów i Monte Carlo.

Jurgita Bendinskiene, zawodniczka z Wilna, stworzyła iwagumi, lekką kompozycję z dużą ilością wolnej przestrzeni, gdzie dominowały delikatne rośliny trawnikowe.

Kamil Sobala z Rząśni, najmołodszy z uczestników, przygotował wspaniałą pracę, zestawienie dużych korzeni-pni, imitujących drzewa w otoczeniu plaży i skał wulkanicznych.

Aleksandra Dąbrowska z Gdańska, druga z kobiet, która dostała się do ścisłej czołówki, pokazała projekt drzew o bardzo rozbudowanej strukturze, z dużą ilością anubiasów nana petite na plaży piaskowej.

Wszystkie prace wyróżniały się pomysłowością i były dopracowane w każdym szczególe, który w aquascapingu jest bardzo istotny i do którego aquascaperzy dążą z wyszukaną precyzją. Wygrani oprócz nagród rzeczowych i pieniężnych, otrzymali również dyplomy i puchary.

Podsumowanie

Organizacja mistrzostw zajęła wiele miesięcy i kosztowała bardzo dużo pracy. Były momenty miłe, kiedy wszystko układało się zgodnie z planem, ale były też chwile ciężkie, kiedy trzeba było podejmować ważne decyzje, które nie były łatwe. Znamy już datę kolejnych targów Pet Fair i drugiej edycji PFAC: 25–27 września 2020 roku. Eliminacje do kolejnych mistrzostw już wystartowały! Zgłoszenia przyjmujemy na adres: aquazafira@gmail.com. W mailu prosimy o podanie imienia i nazwiska autora aranżacji oraz załączenie minimum 2 zdjęć samodzielnie wykonanych akwariów. Zapraszamy serdecznie do udziału!

tekst Małgorzata Tarczyńska, Podwodne Ogrody
Pet Fair Aquascaping Contest 2019

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button