ArtykułyWydarzenia

Pet Fair Aquascaping Contest 2019

Pet Fair Konkurs akwarystyczny

Mistrzostwa Pet Fair Aquascaping Contest odbyły się w hali Expo podczas Międzynarodowych Targów Zoologicznych Pet Fair w Łodzi, w dniach 13–15 września. Dzięki współpracy z Miejską Areną Kultury i Sportu miałam przyjemność po raz pierwszy organizować tak duże wydarzenie, którego celem był rozwój aquascapingu i zaprezentowaie go nie tylko osobom z kręgów akwarystycznych, ale również każdemu, kto nigdy nie miał styczności z akwarystyką i być może kiedyś będzie chciał spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Chcieliśmy zarazić pasją jak największe grono odbiorców. A ponieważ jak dotąd za mało jest w Polsce tego typu wydarzeń, zależało mi, by impreza miała jak najszerszy wymiar: obok pięknych akwariów, które zostały stworzone przez aquascaperów, przeprowadziliśmy też kilka razy pokazy na żywo dla szerokiego grona osób zainteresowanych tematem, a także dla wszystkich odwiedzających hale targowe. Prezentacje odbywały się zarówno w strefie Akademii Magazynu Akwarium, jak i w strefie aquascapingu, gdzie aranżowano prace konkursowe. Kilkugodzinne występy na żywo przeprowadziłam wraz z Saschą Hoyerem (Scaper Lounge), naszym gościem z Frankfurtu, Michałem Adamkiem (Aqua Show), tegorocznym mistrzem Europy w aquascapingu, oraz Dominiką Milewską (Podwodne Ogrody), aquascaperką, z którą zakładałam już mnóstwo akwariów, nie tylko na pokazach. Te osoby zostały również zaproszone do jury konkursu. Pokazaliśmy techniki aquascapingowe, metody klejenia aranżacji, układania skał i korzeni, omówiliśmy uruchamianie akwarium na podłożach aktywnych, pracując m.in. na podłożu Maflora Intenseod naszego sponsora – Aquaray. Wszystkim jurorom i współpracownikom serdecznie dziękuję za wsparcie.

Eliminacje

Eliminacje do konkursu trwały kilka miesięcy, termin nadsyłania zgłoszeń upływał 20 sierpnia. Każda osoba pełnoletnia, która pasjonuje się aquascapingiem, mogła wystartować w mistrzostwach. Komisja przeprowadziła eliminacje na podstawie zdjęć prac. Każda z osób wysłała nam zdjęcia kilku swoich prac, więc mieliśmy obraz tego, jaki jest poziom kandydata w dziedzinie aquascapingu i czy dana osoba poradzi sobie podczas mistrzostw. Osoby zakwalifikowane to nie tylko Polacy, zgłosiła się także zawodniczka z Wilna, która przedstawiła nam niezwykle piękne zdjęcia swoich akwariów.

Finał

Spośród nadesłanych zgłoszeń do finału zakwalifikowano 10 uczestników: Jurgitę Bendinskiene, Krzysztofa Bliźniaka, Łukasza Ciszkowskiego, Aleksandrę Dąbrowską, Michała Dąbrowskiego, Adriana Jelonka, Pawła Kowalczyka, Patryka Prościńskiego, Kamila Sobalę, Krzysztofa Ziółkowskiego. Dbając o wysoki poziom konkursu, spośród nadesłanych prac wybraliśmy najbardziej utalentowane osoby, które miały możliwość pokazać swój kunszt podczas finału. Zawodnicy mogli tworzyć swoje akwaria w czwartek oraz w piątek, przy czym w piątek rozpoczęły się już targi i osoby zwiedzające miały okazję obserwować zmagania uczestników na żywo, podpatrzeć techniki oraz różne ciekawe rozwiązania, które zastosowali uczestnicy PFAC w zbiornikach konkursowych.

Prace konkursowe zaprezentowane w finale były na wysokim poziomie, bardzo zróżnicowane pod względem stylu i doboru materiałów dekoracyjnych. Zastosowano różnorodne skały, korzenie oraz roślinność. Każde akwarium było inne i unikatowe. Niektóre bardzo wypełnione kompozycyjnie, inne lekkie, z oszczędną aranżacją o dużej ilości wolnych przestrzeni.

Uczestnicy mieli do dyspozycji akwaria 60 x 30 x 36 cm opti white, viv od firmy Aquaray, podłoża aktywne, piaski, żwiry, różne rodzaje skał i lawy oraz roślinność od firmy Plantis, korzenie zasponsorowała firma Budomal z Łodzi. Skoro już mowa o sponsorach, to warto w tym miejscu napisać nieco więcej…

Sponsorzy – bez nich nic by się nie udało

Jako pierwsza zadeklarowała pomoc firma Aquaray i od niej wszystko się zaczęło. Firma ta udostępniła nam akwaria, oświetlenie Chihiros oraz NuniQ na nasze pokazy w strefie aquascapingu, filtry, materiały dekoracyjne, żwiry, podłoża, przygotowała szafki pod akwaria z personalizacją danego uczestnika oraz przekazała dla zwycięzców trzy profesjonalne minizestawy akwariowe. Każdy z uczestników otrzymał też pakiet startowy od Aquaray, składający się z narzędzi do aquascapingu oraz preparatów do akwarium. To nie tylko sponsorzy, ale też przyjaciele, którzy bardzo mocno wsparli te mistrzostwa, chcę więc bardzo mocno podziękować za wszystko Martynie Szyszce i Andrzejowi Konarskiemu.

Podziękowania należą się firmie Sverima, która podarowała dla pierwszych czterech uczestników akwaria opti white 60 x 30 x 35 cm z grawerem, oraz firmie Aqua-Mag, która podarowała preparaty dla wygranych uczestników.

FirmaPlantis zasponsorowała nagrodę dla zwycięzcy – voucher na kwotę 2000 zł – oraz udostępniła rośliny na mistrzostwa i na pokazy zakładania akwariów. Drugą nagrodę pieniężną – voucher na kwotę 1000 zł – podarowała firma Tan-Mal, dystrybutor profesjonalnych pokarmów OSI z szeroką ofertą ryb z jezior Tanganika i Malawi. Trzecią nagrodę pieniężną – voucher na kwotę 500 zł – zasponsorowała firma Aqua-Mag, hurtownia akwarystyczna specjalizująca się w zróżnicowanej ofercie profesjonalnego sprzętu i preparatów do akwarium.

Patronem medialnym imprezy był Magazyn Akwarium.

Najlepsi z najlepszych

Między poszczególnymi miejscami na podium były momentami różnice 1 punktu. Ocenialiśmy wrażenie ogólne zbiornika, kompozycję, umiejscowienie i dopasowanie roślin do danej aranżacji, klarowność wody, kreatywność. Każdy z uczestników mógł zebrać maksymalnie 100 punktów od jednego jurora. Następnie punktacje od wszystkich jurorów były sumowane. W konkursie wzięły udział dwie kobiety i obie zakwalifikowały się do pierwszej piątki, co bardzo mnie cieszy, zważywszy na fakt, że to ja przetarłam szlaki kobiet w aquascapingu, będąc jedną z pierwszych aquascaperek w Polsce.

Zwyciężyła praca Łukasza Ciszkowskiego z Warszawy, który brał udział w takim wydarzeniu po raz pierwszy, a swoje techniki aranżacji szlifował w Aqua Show – salonie Michała Adamka. Jego aranżacja opierała się na konstrukcji ze skał dragon stone (smocza skała), drobnolistnych roślinach trawnikowych, a wszystko w otoczeniu podświetlanego tła.

Krzysztof Bliźniak z Łodzi, zdobywca drugiego miejsca, stworzył dioramę z korzeni, ścieżkę z piasku w otoczeniu lawy, mchów, epifitów i Monte Carlo.

Jurgita Bendinskiene, zawodniczka z Wilna, stworzyła iwagumi, lekką kompozycję z dużą ilością wolnej przestrzeni, gdzie dominowały delikatne rośliny trawnikowe.

Kamil Sobala z Rząśni, najmołodszy z uczestników, przygotował wspaniałą pracę, zestawienie dużych korzeni-pni, imitujących drzewa w otoczeniu plaży i skał wulkanicznych.

Aleksandra Dąbrowska z Gdańska, druga z kobiet, która dostała się do ścisłej czołówki, pokazała projekt drzew o bardzo rozbudowanej strukturze, z dużą ilością anubiasów nana petite na plaży piaskowej.

Wszystkie prace wyróżniały się pomysłowością i były dopracowane w każdym szczególe, który w aquascapingu jest bardzo istotny i do którego aquascaperzy dążą z wyszukaną precyzją. Wygrani oprócz nagród rzeczowych i pieniężnych, otrzymali również dyplomy i puchary.

Podsumowanie

Organizacja mistrzostw zajęła wiele miesięcy i kosztowała bardzo dużo pracy. Były momenty miłe, kiedy wszystko układało się zgodnie z planem, ale były też chwile ciężkie, kiedy trzeba było podejmować ważne decyzje, które nie były łatwe. Znamy już datę kolejnych targów Pet Fair i drugiej edycji PFAC: 25–27 września 2020 roku. Eliminacje do kolejnych mistrzostw już wystartowały! Zgłoszenia przyjmujemy na adres: aquazafira@gmail.com. W mailu prosimy o podanie imienia i nazwiska autora aranżacji oraz załączenie minimum 2 zdjęć samodzielnie wykonanych akwariów. Zapraszamy serdecznie do udziału!

tekst Małgorzata Tarczyńska, Podwodne Ogrody
Pet Fair Aquascaping Contest 2019

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button