ArtykułyEncyklopedia

Microsurum pteropus

Encyklopedia akwarystyczna

Mikrozorium oskrzydlone (Microsurum pteropus)

Pochodzenie: pochodzi z południowo-wschodniej Azji (Indie, południowe Chiny, Malaje, Filipiny), gdzie porasta bagna i brzegi mokradeł.       

Opis: okazała, ciemnozielona paproć o długich (do 25 cm), lancetowatych liściach zebranych w rozetę oraz czarnych, dekoracyjnych korzeniach. W akwariach wyhodowano wiele odmian bardzo różniących się kształtem liści. Do najbardziej znanych należą „Narrow”, „Philippine”, „Red”, „Tropica”, „Undulata” oraz „Windelov” potocznie określana mianem „jelenich rogów”. 

Warunki uprawy: mikrozorium jest epifitem, co oznacza, że nigdy nie należy sadzić w podłożu – jego korzenie po prostu tego nie znoszą i przysypane żwirem giną, powodując zniszczenie rośliny. Paproć tę należy umocować do kawałka drewna, kamienia lub nawet przyssawką do szyby tak, aby korzenie pozostawały swobodnie w wodzie. Do mocowania rośliny można posłużyć się czystą żyłką, gumką recepturką lub specjalną szpilką do roślin wodnych. Mikrozorium preferuje stosunkowo słabe oświetlenie, przy silniejszym bardzo szybko pokrywa się glonami i traci estetyczny wygląd. Znosi temperaturę w zakresie 20-28ºC. Twardość i odczyn wody nie mają większego znaczenia, choć wg niektórych źródeł lepiej rośnie w wodzie twardszej. Przed umieszczeniem w akwarium słonawowodnym mikrozorium powinno być uprzednio stopniowo do tego przyzwyczajane poprzez zwiększanie ilości soli w wodzie.

Rozmnażanie: przez podział kłącza, wyrastające na liściach rozmnóżki, a wyjątkowo również przez zarodniki.

Wykorzystanie: do obsadzania korzeni i lignitów w środkowej części akwarium. Zaawansowani akwaryści wykorzystują również niekiedy tę roślinę do tworzenia „żywego tła” na tylnej szybie akwarium. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button